Sunday, March 1

 

   7:00 am     THE BLUES HANGOVER

11:00 am     MEMORIAL CHURCH SERVICE

Preacher: The Reverend Peter J. Gomes, Plummer Professor of Christian Morals and Pusey Minister in The Memorial Church, Harvard University. Music includes “Paradise” by Hilary Tann and Christ as Angel of the Will of God by Carson Cooman ’04.

12:30 pm     THE GREAT AMERICAN TALK SHOW

This is Radio 3.0, an absurdist look at the state of popular culture today. The Great American Talk Show will take you on a journey through the important, the enlightening, but mostly the entertaining. The Great American Talk Show is a humorous look at all things important through the lens of such segments as “News No One Cares About” and “Reviews of Movies We Haven’t Seen,” as well as games such as “Word” and “Guess the Actor.”

   1:00 pm     CRIMSON SPORTSTALK

   1:45 pm     SUNDAY SERENADE

   6:00 pm     HISTORIC PERFORMANCES

Schoenberg: Pierrot Lunaire; Stiedry-Wagner, Kolisch, Auber, Steuermann, Posella, Bloch, Schoenberg (CBS, rec. 1940)

Schoenberg: Verklärte Nacht; Mitropoulos, Vienna Philharmonic Orchestra (Music & Arts, rec. 1958)

Beethoven: Symphony No. 3 in E-flat, Op. 55; Furtwängler, Vienna Philharmonic Orchestra (Music & Arts, rec. 1944)

   8:00 pm     SUNDAY NIGHT AT THE OPERA

Bartok: Duke Bluebeards Castle; Urmana, Mikulas, Kisfaludy, Janowski, Philharmonic Orchestra of Monte-Carlo (Accord)

Schoenberg: Erwartung; Silja, Dohnanyi, Vienna Philharmonic Orchestra (London)   

Offenbach: Barbe-bleue; Foltz, Wright Martin, Denos, Christopher, Howle, Allen, Moss, Glasener-Boles, Borowitz, Ohio Light Opera (Albany)

 

Monday, March 2

 

midnight    THE DARKER SIDE

   5:00 am     JAZZ SPECTRUM

   1:00 pm     AFTERNOON CONCERT

Mozart: Piano Trio in B-flat, K. 502; Trio Parnassus (MDG)

Bridge: Suite for String Orchestra; Del Mar, Bournemouth Sinfonietta (Chandos)

Gombert: Magnificat 4 Quarti toni; Phillips, Tallis Scholars (Gimell)

Sarasate: Zigeunerweisen, Op. 20; Bell, Litton, Royal Philharmonic Orchestra (London)

Schoenberg: The Book of the Hanging Gardens, Op. 15 (Das Buch der hängenden Gärten); DeGaetani, Kalish (Nonesuch)

Corelli: Concerto Grosso Op. 6, No. 4 in D; Banchini, Christensen, Ensemble 415 (Harmonia Mundi)

Enescu: Violin Sonata No. 3 in a, Op. 25, In the popular Rumanian style; Stern, Zakin (CBS LP)

Revueltas: Ventanas (Windows) for Large Orchestra ; Salonen, Los Angeles Philharmonic Orchestra (Sony)

Schubert: String Quartet No. 12 in c, D. 703, “Quartettsatz”; Emerson Quartet (DG)

Milhaud: La Création du monde, Op. 81; Abravanel, Utah Symphony Orchestra (Vanguard)

Field: Sonata in B; O’Rourke (Chandos)

Schütz: Psalm 150, “Obet den Herren in seinem Heiligthum”; Willcocks, King’s College Choir, Cambridge, Cambridge University Musical Society, Bach Choir and Wilbraham Brass Soloists (Seraphim LP)

Turina: Guitar Sonata, Op. 61; Yepes (DG)

Bach, J.C.: Sinfonia Concertante No. 4 in C for Flute, Oboe, Violin, Cello, and Orchestra, T. 289; Brown, de Bruine, Watkin, Standage, Academy of Ancient Music (Chandos)

Schnittke: Cello Sonata No. 1; Wallfisch, York (Black Box)

Mahler: Kindertotenlieder; Fischer-Dieskau, Kempe, Berlin Philharmonic Orchestra (EMI)

   6:00 pm     THE RUSSIAN ORCHESTRAL TRADITION

Glinka: Symphony on Two Russian Themes; Svetlanov, U.S.S.R. Symphony Orchestra (BBC Music)

Rubinstein: Concerto for Cello and Orchestra No. 1, Op. 65; Thomas, Ahronovitch, Bamberg Symphony Orchestra (Koch-Schwann)

   7:00 pm     SPECIAL CONCERT

Mozart: Symphony No. 36 in C, K. 425, “Linz”; F. Busch, BBC Symphony Orchestra (rec. March 5, 1934 - HMV 78’s - Biddulph)

Pianist Maria Tipo in recital, March 5, 1979 (Swiss Radio - Ermitage)

Mozart: Sonata in G, K. 283 (189h)

Beethoven: Sonata No. 30 in E, Op. 109

Chopin: Four Ballades: No. 1 in g, Op. 23, No. 2 in F, Op. 38, No. 3 in A-flat, Op. 47, No. 4 in f, Op. 52

Bernard Rands (b. March 2, 1934): “...in the receding mist”; Lifchitz, North/South Consonance Ensemble (North/South)

Haydn Wood (d. March 4, 1959): Philharmonic Variations for Cello and Orchestra, Op. 57; Wallfisch, Handley, BBC Concert Orchestra (Sanctuary Classics - White Line)

Wood: Songs; White, Hough (Hyperion), Allen, Martineau (Hyperion), White, Sanders (RCA LP)

Commemoration of choral conductor Sir Hugh Roberton (1874-1952) with the Glasgow Orpheus Choir (HMV LP)

10:00 pm     RECORD HOSPITAL

 

Tuesday, March 3

 

   5:00 am     JAZZ SPECTRUM

   1:00 pm     AFTERNOON CONCERT

Handel: Concerto Grosso Op. 6, No. 4 in a; Guildhall String Ensemble (RCA Victor)

Brahms: Violin Sonata No. 3 in d, Op. 108; R. Pasquier, Pennetier (Harmonia Mundi)

Mozart: Symphony No. 44 in D, K. 731 (K. 81); Marriner, Academy of St. Martin-in-the-Fields (Philips)

Villa-Lobos: String Quartet No. 1; Brazilian String Quartet (Albany)

Rachmaninoff: Piano Concerto No. 1 in f-sharp, Op. 1; Lympany, Susskind, Philharmonia Orchestra (Olympia)

Stockhausen: Solo for Melody Instrument with playback; Globokar (DG LP)

Sibelius: Symphony No. 7 in C, Op. 105; Karajan, Berlin Philharmonic Orchestra (DG)

Korngold: Piano Sonata No. 2 in E, Op. 2; Verschoor (Etcetera)

Bax: Symphony No. 3; Thomson, London Philharmonic Orchesra (Chandos)

Zelenka: Sonata No. 4 in g for Two Oboes, Bassoon, and Continuo; Holliger, Bourgue, Thunemann, Buccarella, Jaccottet (DG Archiv)

Schumann: Piano Concerto in a, Op. 54; Perahia, Abbado, Berlin Philharmonic Orchestra (Sony)

Vivaldi: Sonata for Cello and Continuo No. 4 in B-flat, RV. 45; Bylsma, Galligioni, Zanenghi, Marcon (Sony)

   6:00 pm     CHAMBER COMBINATIONS

Mozart: Trio in E-flat, K. 498, “Kegelstatt”; Campbell, Dubinsky, Edlina (Chandos)

Schumann: Märchenerzählungen, Op. 132; Brunner, Kashkashian, Levin (ECM)

Bruch: Eight Pieces, Op. 83; Kanoff, Coletti, Scheja (ASV)

Reinecke: Trio in A, Op. 264; Rodenhäuser, Voss, Deutsch (Audite)

Kurtág: Hommage ą R. Sch., Op. 15 d; Brunner, Kashkashian, Levin (ECM)

   8:00 pm   ROYAL CONCERTGEBOUW ORCHESTRA
IN CONCERT

Mariss Jansons conducting.

Kancheli: Lonesome

Ketting: The Arrival

Bartók: Violin Concerto No. 1, Op. posth.; Gidon Kremer, violin

Bartók: The Miraculous Mandarin, excerpts

10:00 pm     RECORD HOSPITAL

 

Wednesday, March 4

 

   5:00 am     JAZZ SPECTRUM

   1:00 pm     AFTERNOON CONCERT

Saint-SaĎns: Fantaisie for Solo Harp in a, Op. 95; Kondonassis (Telarc)

Schütz: Psalm 136, “Danket dem Herren,” SWV 45; Agricola, Knall, Vocal and Instrumental College of the Kantorei Grossmünster Zürich (ex libris)

Milhaud: Sonata for Flute, Oboe, Clarinet, and Piano, Op. 47; Nicolet, Holliger, Brunner, Maisenberg (Orfeo)

Nielsen: Symphony No. 5, Op. 50; Berglund, Royal Danish Orchestra (RCA)

Cherubini: String Quartet No. 3 in d; Melos Quartet (DG)

Purcell: Welcome Song for King Charles II, Z. 337, “The summer’s absence unconcerned we bear”; King, King’s Consort (Hyperion)

Mendelssohn: Cello Sonata No. 2 in D, Op. 58; Maisky, Tiempo (DG)

Gerhard: Violin Concerto; Charlier, Bamert, BBC Symphony Orchestra (Chandos)

Busnois: Bel acueil; Blachly, Pomerium (Dorian)

Mozart: Symphony No. 21 in A, K. 134; Hogwood, Academy of Ancient Music (Oiseau-Lyre)

   6:00 pm     PIANO TRANSCRIPTIONS

Bach: Organ Concerto in d, BWV 596; Chapuis (Valois)

Bach: Keyboard Concerto in D, BWV 1054, Hewitt, Tognetti; Australian Chamber Ensemble (Hyperion)

Bach: Transcription of Telemann Trio in G, BWV 586; Chapuis (Valois)

Bach: Adagio for Keyboard in G, BWV 968; Tureck (VAI)

Bach: Transcription of Sachsen Weimar Concerto in G, BWV 592; Chapuis (Valois)

Bach: Concerto for Four Harpsicords in a, BWV 1065; Pinnock, Gilbert, Mortensen, Kraemer, English Concert (DG Archiv)

   7:00 pm     KEYBOARD AND STRINGS

Tchaikovsky: Piano Trio in a, Op. 50; Bronfman, Lin, Hoffman (Sony)

   8:00 pm     NEW RELEASES

10:00 pm     RECORD HOSPITAL

 

Thursday March 5

 

   5:00 am     JAZZ SPECTRUM

   1:00 pm     AFTERNOON CONCERT

Quantz: Flute Concerto in C; Galway, Faerber, Württemberg Chamber Orchestra of Heilbronn (RCA Victor)

Chabrier: Valses Romantiques, Trois, for Piano Four Hands; Kyriakou, Klien (Vox)

Tallis: Motet, “Lamentations of Jeremiah I”; Parrott, Taverner Consort, Taverner Choir (EMI)

Kozeluch: Wind Sextet No. 3 in E-flat; Consortium Classicum (Orfeo)

Dutilleux: Violin Concerto, “L’Arbre des Songes”; Stern, Maazel, Orchestre National de France (Sony)

Chaminade: Piano Trio No. 1 in g, Op. 11; Macalester Trio (Vox LP)

Ligeti: Ramifications for Twelve String Instruments or String Orchestra; Boulez, Ensemble InterContemporain (DG)

Albéniz: Córdoba, Op. 232, No. 4; Conti (Koch)

Scarlatti: Concerto grosso No. 1 in f; Biondi, Europa Galante (Virgin)

Lalo: Piano Trio No. 3 in a, Op. 26; Trio Parnassus (MDG)

Josquin: Missa La sol fa re mi; Phillips, Tallis Scholars (Gimell)

Mozart: String Quintet No. 5 in D, K. 593; Salomon String Quartet, Whistler (Hyperion)

Fauré: Pénélope, Prelude; Plasson, Orchestre du Capitole de Toulouse (EMI)

Handel: Sonata in F; Dombrecht, W. Kuijken, Kohnen (Accent )

Catalani: Scherzo; Muti, La Scala Philharmonic Orchestra (Sony)

Prokofiev: Ballade for Cello and Piano in c, Op. 15; Ivashkin, Lazareva (Chandos)

   6:00 pm     CELLO CHALLENGE

   7:00 pm     20TH CENTURY BRASS CONCERTOS

Vaughan Williams: Concerto for Bass Tuba and Orchestra in f; Fletcher, Previn, London Symphony Orchestra (RCA Victor)

GliŹre: Concerto for Horn and Orchestra in B-flat, Op. 91; Baumann, Masur, Leipzig Gewandhaus Orchestra (Philips)

   8:00 pm     SAN FRANCISCO SYMPHONY
ORCHESTRA IN CONCERT

James Gaffigan conducting.

Brahms: Symphony No. 3 in F, Op. 90

Liszt: Piano Concerto No. 1 in E-flat; Yundi Li, piano

Ravel: Daphnis and ChloĎ, Suite No. 2

10:00 pm     RECORD HOSPITAL

 

Friday, March 6

 

   5:00 am     JAZZ SPECTRUM

   1:00 pm     AFTERNOON CONCERT

Nielsen: Symphony No. 1 in g, Op. 7; Järvi, Gotheburg Symphony Orchestra (DG)

Biber: Sonata No. 4 for Violin and Continuo; Romanesca (Harmonia Mundi)

Howells: Pastoral Rhapsody; Hickox, London Symphony Orchestra (Chandos)

Guilmant: Organ Sonata No. 1 in d, Op. 42; Nolan (ASV)

Handel: Music for the ballet Il Pastor Fido; Gardiner, English Baroque Soloists (Erato)

Dvorak: String Quartet in E, Op. 80; Chilingirian Quartet (Chandos)

Lutoslawski: Cello Concerto; Rostropovich, Lutoslawski, Orchestre de Paris (EMI)

Gaultier: Lute Suite No. 12 in a; Smith (Astrée)

Mozart: Symphony No. 18 in F, K. 130; Marriner, Acadimy of St. Martin-in-the-Fields (Philips)

Reger: Variations and Fugue on a Theme of Bach, Op. 81; Schiff (Teldec)

Gluck: Allessandro, ballet; Goebel, Musica Antiqua Köln (DG Archiv)

   6:00 pm     EVENING CONCERT: REQUEST NIGHT

10:00 pm     RECORD HOSPITAL

 

Saturday, March 7

 

   5:00 am     JAZZ SPECTRUM

   9:00 am     HILLBILLY AT HARVARD

   1:00 pm     THE METROPOLITAN OPERA

Puccini: Madama Butterfly; Cristina Gallardo-DomČs, Maria Zifchak, Marcello Giordani, Dwayne Croft, Patrick Summers conducting.

   4:30 pm     POST MET VOCAL PROGRAM (time approximate)

   6:00 pm     EVENING CONCERT

   9:00 pm     THE DARKER SIDE

 

Hockey Fans and Classical Fans:

There are special tournament sports broadcasts that may interrupt regular

classical broadcasts during March and April — mostly hockey games,

but also baseball Beanpot play.

See the special sports broadcast listings at the end of this Program Guide.

We simply have no control over the timing of these playoff games, so please

bear with us if some classical programming is displaced for several hours.

In the case of the Sunday evening opera programs, the scheduled music may be replaced

entirely with something else in the event that a game goes to 9:30 or beyond.

Be assured, though, that the Metropolitan Opera broadcasts will never be affected.

 

Sunday, March 8

 

   7:00 am     THE BLUES HANGOVER

11:00 am     MEMORIAL CHURCH SERVICE

Preacher: The Reverend Peter J. Gomes, Plummer Professor of Christian Morals and Pusey Minister in The Memorial Church, Harvard University. Music includes Byrd’s Ne Irascaris, Domine and Monteverdi’s Adoramus Te, Christe.

12:30 pm     FROM ACROSS THE YARD

   1:00 pm     CRIMSON SPORTSTALK

   1:45 pm     SUNDAY SERENADE

   6:00 pm     HISTORIC PERFORMANCES

Brahms: Piano Concerto No. 1 in d; Horowitz, Walter, Concertgebouw Orchestra (Music & Arts, rec. 1936)

Symphony No. 9, “New World”; Toscanini, NBC Symphony Orchestra (RCA Victor, rec. 1950)

Rachmaninoff: Piano Concerto No. 3 in d; Horowitz, Coates, London Symphony Orchestra (Biddulph, rec. 1930)

   8:00 pm     SUNDAY NIGHT AT THE OPERA

Giordano: Andrea Chenier; Corelli, Tebaldi, Bastianini, von Matacic, Chorus and Orchestra of the Vienna State Opera (Orfeo)

Giordano: Il re; Turtura, Baggiore, Ferrara, Biondi, unidentified orchestra and chorus (Gala)

 

Monday, March 9

 

midnight    THE DARKER SIDE

   5:00 am     JAZZ SPECTRUM

   1:00 pm     AFTERNOON CONCERT

Rimsky-Korsakov: Quintet for Piano and Winds in B-flat; members of Vienna Octet (London LP)

Weber: Piano Concerto No. 2 in E, Op. 32, J. 155; Frager, Andreae, North German Radio Symphony Orchestra (RCA LP)

Strozzi, B.: Canto di bella bocca; Favella Lyrica (Koch)

Ives: Robert Browning Overture; Stokowski, American Symphony Orchestra (Sony)

Brahms: Four Piano Pieces, Op. 119; Kovacevich (Philips)

Lully: Alceste, Orchestral Suite from the opera; Savall, Le Concert des Nations (Alia Vox)

Korngold: Piano Quintet in E, Op. 15; Brake, Marsh, Chudacoff, Weller, Honigberg (Albany)

Britten: Variations on a Theme of Frank Bridge, Op. 10; Boughton, English String Orchestra (Nimbus)

Beethoven: Piano Sonata No. 11 in B-flat, Op. 22; Gulda (Brilliant Classics)

Kodály: Summer Evening; Dorati, Philharmonia Hungarica (London LP)

Zelenka: Sonata No. 5 in F for Two Oboes, Bassoon, and Continuo; Holliger, Bourgue, Thunemann, Stoll, Rubin, Jacccotet (ECM)

Schubert: Symphony No. 4 in c, D. 417, “Tragic”; Wand, Cologne Radio Symphony Orchestra (RCA)

   6:00 pm     THE RUSSIAN ORCHESTRAL TRADITION

Borodin: Symphony No. 2 in b; Gergiev, Rotterdam Philharmonic Orchestra (Philips)

Tchaikovsky: Variations on a Rococo Theme for Cello and Orchestra, Op. 33; Rostropovich, Ozawa, Boston Symphony Orchestra (Erato)

   7:00 pm     SPECIAL CONCERT

Organist Pierre Cochereau (d. March 6, 1984).

Dupré: Symphonie Passion for Organ, Op. 23: Crucifixion, Resurrection (organ of Cathedral of Notre-Dame de Paris) (Oiseau-Lyre), plus other music.

Music performed by the Phillips Exeter Academy Concert Choir (appearing 7 pm March 14 at the Emmanuel Church in Boston)

Preview of Blue Heron Renaissance Choir performance (concert 8 pm March 13 at the First Church, Congregational, in Cambridge; website info: blueheronchoir.org)

Mozart: Piano Concerto No. 20 in d, K. 466; Bruno Walter (pianist and conductor), NBC Symphony Orchestra (March 11, 1939)

10:00 pm     RECORD HOSPITAL

 

Tuesday, March 10

 

   5:00 am     JAZZ SPECTRUM

   1:00 pm     AFTERNOON CONCERT

Telemann: Quartets, Book IV, Sonata No. 6 in d for Flute, Violin, Viola, and Continuo ; Hazelzet, Stuurop, ten Have, Ogg, Scheifes (Koch Internationals Classic)

NŅrgĆrd: Symphony No. 5; Segerstam, Danish National Radio Symphony Orchestra (Chandos)

Bax: Apple-Blossom Time, On a May Evening, and O Dame Get Up and Bake Your Pies for piano; Parkin (Chandos)

Danzi: Sinfonia Concertante for Clarinet, Bassoon, and Orchestra in B; Klöcker, Hartman, Schröder, Concerto Amsterdam (BASF LP)

Martinu: Quintet for Strings; Gadd, Soroka, Moog, Kuchar, Cho (Naxos)

Meyerbeer: Psalm 91, “Qui in manu Dei requiescit”; Joly, BBC Singers (BBC Music)

Vivaldi: Trio for Recorder, Bassoon, and Basso Continuo in a, RV 86; Camerata Köln (Deutsche Harmonia Mundi)

Berkeley: Sinfonia Concertante for Oboe and Chamber Orchestra, Op. 84 ; Daniel, Hickox, BBC National Orchestra of Wales (Chandos)

Dvorak: Piano Trio in f, Op. 65; Florestan Trio (Hyperion)

Eshpai: Piano Concerto No. 2; Krainev, Kitaenko, Moscow Philharmonic Orchestra (Russian Disc)

Reicha: Quintet for Winds No. 24 in B-flat, Op. 100, No. 6; Albert Schweitzer Quintet (cpo)

Martucci: Symphony No. 1 in d, Op. 75; D’Avalos, Philharmonia Orchestra (ASV)

   6:00 pm     CHAMBER COMBINATIONS

Vanhal: Trio in E-flat, Op. 20, No. 5; Verdehr Trio (Crystal)

Khachaturian: Trio for Piano, Violin, and Clarinet; Ensemble da Camera of Washington (Vernissage)

Bartók: Contrasts; Goodman, Szigeti, Bartók (CBS)

Hovhaness: Lake Samish, Op. 415; Verdehr Trio (Crystal)

Berg: Adagio, from Kammerkonzert; Verdehr Trio (Crystal)

Diamond: Trio for Violin, Clarinet, and Piano; Verdehr Trio (Crystal)

Milhaud: Suite for Violin, Clarinet, and Piano; Ensemble da Camera of Washington (Vernissage)

   8:00 pm   ROYAL CONCERTGEBOUW ORCHESTRA
IN CONCERT

Bernard Haitink conducting.

Bruckner: Symphony No. 8 in c

10:00 pm     RECORD HOSPITAL

 

Wednesday, March 11

 

   5:00 am     JAZZ SPECTRUM

   1:00 pm     AFTERNOON CONCERT

Bach: Partita No. 1 in B-flat, S. 825; Gould (Sony)

Honegger: Concerto for Cello and Orchestra; Rostropovich, Nagano, London Symphony Orchestra (Erato)

Beethoven: String Quartet No. 3 in D, Op. 18, No. 3; Tokyo String Quartet (RCA Victor)

Elgar: Symphony No. 1 in A-flat, Op. 55; Solti, London Philharmonic Orchestra (London)

Vasks: Landscape with Birds for Solo Flute; Krenberga (Conifer)

Mendelssohn: Concerto in E for Two Pianos and Orchestra: Frith, Tinney, O’Duinn, RTE Sinfonietta (Naxos)

Scarlatti: Sonata in e, K. 402; Zacharias (MDG)

Atterberg: Symphony No. 3 in D, Op. 10, “West Coast Pictures”; Ehrling, Stockholm Philharmonic Orchestra (Caprice)

Mozart: Violin Sonata in F, K. 377 (374e); Zukerman, Neikrug (RCA)

Britten: Phaedra, for Mezzo-Soprano and Orchestra, Op. 93; Palmer, Whitefield, Endymion Ensemble (EMI)

Vivaldi: Sonata for Recorder and Basso Continuo in g from “Il pastor fido,” RV 58; Camerata Köln (Deutsche Harmonia Mundi)

Tchaikovsky: Symphony No. 6 in b, Op. 74, “Pathétique”; Karajan, Berlin Philharmonic Orchestra (DG)

   6:00 pm     PIANO TRANSCRIPTIONS

Henselt: Variations de concert on “Quand je quittai la Normandie” from Meyerbeer’s Robert le Diable; Hamelin, Brabbins, BBC Scottish Symphony Orchestra (CBS)

Herz: Variations on “Non piĚ mesta” from Rossini’s La Cenerentola; Wild (Philips)

Thalberg: Fantasy on Donizetti’s Don Pasquale, Op. 67; Wild (Vanguard)

   7:00 pm     KEYBOARD AND STRINGS

Dvorak: Bagatelles for String Trio & Harmonium, Op. 47, No. 3, 4, and 5; Domus (Virgin)

Dvorak: Piano Quintet in A, Op. 81; Richter, Borodin Quarter (Philips)

   8:00 pm     NEW RELEASES

10:00 pm     RECORD HOSPITAL

 

Thursday, March 12

 

   5:00 am     JAZZ SPECTRUM

   1:00 pm     AFTERNOON CONCERT

Bartók: String Quartet No. 2, Op. 17, Sz. 67; Emerson String Quartet (DG)

Boyce: Symphony No. 8 in d; Boughton, English String Orchestra (Nimbus)

Villa-Lobos: Bachianas Brasileiras No. 9 for String Orchestra; Villa-Lobos, Orchestre National de la Radiodiffusion Franćaise (Angel LP)

Field: Concerto for Piano and Orchestra No. 6 in C; O’Conor, Fürst, New Irish Chamber Orchestra (Onyx)

Attaignant: Dances; Calliope (Nonesuch LP)

Beach: Symphony in e, Op. 32, “Gaelic”; Järvi, Detroit, Symphony Orchestra (Chandos)

Barber: Summer Music for Woodwind Quintet, Op. 31; Arioso Wind Quintet (Koch)

Crusell: Divertimento for Oboe and Strings in C, Op. 9; Francis, Allegri String Quartet (Hyperion)

Graun: Trio for Viola da Gamba, Harpsichord, and Continuo in C; Pierlot, Penson, Uemura (Ricercar)

Ibert: Concerto for Cello and Winds; du Pré, Krein, Michael Krein Orchestra (BBC Music)

Haydn: Trio for Two Flutes and Keyboard or Bassoon No. 4 in G, Hob. IV:4; Rampal, Schulz, Audin (Sony)

Glazunov: Concert Waltz No. 2 in F, Op. 51; Järvi, Bamberg Symphony Orchestra (Orfeo)

Bach, J. S.: Cello Suite No. 4 in E-flat, S. 1010; Rostropovich (EMI)

Dvorak: Symphonic Variations, Op. 78; Järvi, Scottish National Orchestra (Chandos)

   6:00 pm     CELLO CHALLENGE

   7:00 pm     20TH CENTURY BRASS CONCERTOS

Rouse: Concerto for Trombone; Alessi, Alsop, Colorado Symphony Orchestra (RCA Victor)

Hindemith: Concerto for Horn and Orchestra; Brain, Hindemith, Philharmonia Orchestra (EMI)

Wolpe: Piece for Trumpet and Seven Instruments; Mase, Korf, Parnassus (Koch)

   8:00 pm     SAN FRANCISCO SYMPHONY

ORCHESTRA IN CONCERT

Osmo Vänskä conducting.

Aho: Louhi

Mozart: Piano Concerto No. 22 in E-flat, K. 482; Emanuel Ax, piano

Sibelius: Symphony No. 1 in e, Op. 39

10:00 pm     RECORD HOSPITAL

 

Friday, March 13

 

   5:00 am     JAZZ SPECTRUM

   1:00 pm     AFTERNOON CONCERT

Vivaldi: Concerto for Cello, Strings, and Continuo in c, RV 401; Ma, Koopman, Amstedam Baroque Orchestra (Sony)

Carter: Piano Sonata; Webster (Desto LP)

Chopin: Piano Concerto No. 1 in e, Op. 11; Ax, Mackerras, Orchestra of the Age of Enlightenment (Sony)

Mozart: Piano Sonata in D, K. 311 (284c); Brendel (Philips)

Schoenberg: Lied der Waldtaube from Gurrelieder, arr. Schoenberg for smaller ensemble; Reynolds, Atherton, London Sinfonietta (Decca LP)

Boccherini: Sonata for Cello and Continuo in C, G. 17; Bylsma, W. Kuijken, Smith (Sony)

Bartók: Piano Concerto No. 3 in E; Grimaud, Boulez, London Symphony Orchestra (DG)

Stamitz: Quartet for Oboe and Strings in D, Op. 8; Goodwin, Terzetto (Harmonia Mundi)

Shostakovich: Symphony No. 6 in b, Op. 54; Mravinsky, Leningrad Philharmonic Symphony Orchestra (Melodiya-Angel LP)

Haydn: Piano Sonata No. 60 in C, Hob.XVI:50; Serkin (CBS LP)

Kodály: Symphony; Ferencsik, Budapest Philharmonic Orchestra (Qualiton LP)

Bach, J. S.: Violin Sonata No. 2 in a, S. 1003; Podger (Channel Classics)

Ockeghem: Bergerette, Ma Maistresse and Missa Ma Maistresse; Blachly, Pomerium Musices (Nonesuch LP)

   6:00 pm     EVENING CONCERT: REQUEST NIGHT

10:00 pm     RECORD HOSPITAL

 

Saturday, March 14

 

   5:00 am     JAZZ SPECTRUM

   9:00 am     HILLBILLY AT HARVARD

   1:00 pm     THE METROPOLITAN OPERA

Dvorak: Rusalka; Renée Fleming, Christine Goerke, Stephanie Blythe, Aleksandrs Antonenko, Kristinn Sigmundsson, Jiri Belohlávek conducting.

   4:45 pm     POST MET VOCAL PROGRAM (time approximate)

   6:00 pm     EVENING CONCERT

   9:00 pm     THE DARKER SIDE

 

Sunday, March 15

 

   7:00 am     THE BLUES HANGOVER

11:00 am     MEMORIAL CHURCH SERVICE

Preacher: the Reverend Peter J. Gomes, Plummer Professor of Christian Morals and Pusey Minister in The Memorial Church, Harvard University. Music includes Lo, the Full Final Sacrifice by Gerald Finzi.

12:30 pm     THE GREAT AMERICAN TALK SHOW

   1:00 pm     CRIMSON SPORTSTALK

   1:45 pm     SUNDAY SERENADE

   6:00 pm     HISTORIC PERFORMANCES

Bach: Brandenburg Concerto No. 3 in G, BWV 1048; Furtwängler, Vienna Philharmonic Orchestra (EMI, rec. 1950)

Elizabeth Schwarzkopf and Wilhelm Furtwängler in Recital
Songs of Hugo Wolf, Salzburg Festival 1953 (Seraphim, rec. 1953)

Schubert: Symphony No. 9 in C major, D. 944; Furtwängler, Vienna Philharmonic Orchestra (EMI, rec. 1953)

   8:00 pm     SUNDAY NIGHT AT THE OPERA

Lortzing: Undine; Rothenberger, Pütz, Wagner, Gedda, Prey, Grimm, Frick, Heger, RIAS Chamber Chorus, Berlin Radio Symphony Orchestra (EMI)

Cornelius: Der Barbier von Baghdad; Schwarzkopf, Gedda, Unger, Hoffman, Prey, Czerwenka, Leinsdorf, Philharmonia Chorus and Orchestra (EMI)

 

Monday, March 16

 

midnight    THE DARKER SIDE

   5:00 am     JAZZ SPECTRUM

   1:00 pm     AFTERNOON CONCERT

Bach, J. S.: Chromatic Fantasy and Fugue in d, S. 903; Appel (Bridge)

Bruch: Concerto for Violin and Viola with Orchestra, Op. 88; Bashmet, Tretiakov, Järvi, London Symphony Orchestra (RCA Red Seal)

Harbison: Quintet for Winds; Prairie Winds (Albany)

Khachaturian: Incidental Music to Lope de Vega’s The Widow from Valencia; Detisov, Dudarova, Moscow Symphony Orchestra (Melodiya)

Sor: Short Pieces for Guitar, Five; Starobin (Bridge)

Weelkes: Ninth Service; Darlington, Christ Church Cathedral Choir (Nimbus)

Fauré: Piano Quintet No. 2 in c, Op. 115; Hubeau, Quatuor Via Nova (Erato)

Glass: Symphony No. 3; Davies, Stuttgart Chamber Orchestra (Nonesuch)

Spohr: Septet for Flute, Clarinet, Bassoon, Horn, Clarinet, Violin, Cello, and Piano in A, Op. 147; Je. Berkenstock, Warner, Ja. Berkenstock, Fairfield, Case, W. Preucil, Koehler (Centaur)

Fasch: Concerto for Oboe, Strings, and Continuo in G; Westermann, Utiger, Kibildis, Bäss, Koch, Hoeren (MDG)

Shostakovich: String Quartet No. 14 in F-sharp, Op. 142; Borodin String Quartet (EMI)

Vaughan Williams: Sinfonia Antartica (Symphony No. 7); Harper, Richardson, Previn, Ambrosian Singers, London Symphony Orchestra (RCA Victor)

   6:00 pm     THE RUSSIAN ORCHESTRAL TRADITION

Glazunov: Symphonic Poem, “Stenka Rasin,” Op. 13; Ansermet, Orchestre de la Suisse Romande (London)

Taneyev, Sergei: Symphony No. 2 in b-flat, Op. 21; Polyansky, Russian State Symphony Orchestra (Chandos)

   7:00 pm     SPECIAL CONCERT

Sinfonia Concertante for Oboe, Clarinet, Bassoon, Horn, and Orchestra in E-flat, K. 297b (K. Anh. C 14.01); Tabuteau, Portnoy, Schoenbach, Jones (Mason Jones, first horn in Philadelphia for four decades, died this past February 18), Stokowski, Philadelphia Orchestra (Victor 78’s - Gala)

Ernest Gold (1921-99): Songs of Love and Parting; Nixon, Gold, Vienna Volksoper Orchestra (Crystal)

Franz Schreker (d. March 21, 1934) conducts the Berlin Philharmonic Orchestra and the Berlin State Opera Orchestra in his own music (including opera sung by his wife, Maria Schreker) and that of others, among which will be Bizet’s Arlesienne Suite No. 1 and Grieg’s Peer Gynt Suite No. 1.

Schreker: Symphony in a, Op. 1; Gülke, Cologne Radio Orchestra (Capriccio)

Schreker: Psalm 116, Op. 6, for women’s chorus, orchestra, and organ; Gülke, Cologne Radio Chorus and Orchestra, Dicke (Capriccio)

10:00 pm     RECORD HOSPITAL

 

Tuesday, March 17

 

   5:00 am     JAZZ SPECTRUM

   1:00 pm     AFTERNOON CONCERT

Frederick the Great: Flute Concerto No. 3 in C; Gallois, Schreier, Carl Philipp Emanuel Bach Chamber Orchestra (DG)

Anonymous (14th c. Italy): Lamento di Tristano; Makarski (ECM)

Mussorgsky: Khovanshchina, Prelude, Dawn over the River Moscow; Abbado, Berlin Philharmonic Orchestra (Sony)

Martinu: Piano Quartet No. 1; Domus (Virgin)

Abel: Symphony No. 3 in D; Shepherd, Cantilena (Chandos)

Dukas: Piano Sonata in e; Fingerhut (Chandos)

Ligeti: Violin Concerto; Gavrilov, Boulez, Ensemble InterContemporain (DG)

Franck: Three Chorales for Organ; Dupré (Mercury LP)

Dohnányi: Harp Concertino, Op. 45; Lantaff, Bamert, BBC Philharmonic Orchestra (Chandos)

Bach, C.P.E.: Trio Sonata in A; B. Kuijken, S. Kuijken, W. Kuijken, Kohnen (Accent)

Delius: Songs of Sunset; Cameron, Forrester, Beecham, Beecham Choral Society, Royal Philharmonic Orchestra (EMI)

Handel: Suite for Harpsichord, 1733 Set, No. 3 in d, HWV 436; Schenkman (Centaur)

Mendelssohn: Symphony for Strings No. 8 in D; Boughton, English String Orchestra (Nimbus)

   6:00 pm     CHAMBER COMBINATIONS

Beethoven: Trio for Clarinet, Cello, and Piano in B-flat, Op. 11; Leonskaja, Brunner, Boettcher (Tudor)

Brahms: Trio for Clarinet, Cello, and Piano in a, Op. 114; Cohen, Geber, Ashkenazy (London)

Messiaen: Quartet for the End of Time; Tashi (P. Serkin, Stoltzman, I. Kavafian, Sherry)

(RCA)

Hindemith: Quartet for Clarinet, Violin, Cello, and Piano; Hudgins, Lowe, Eskin, Kalish (Arabesque)

Takemitsu: Quatrain II; Tashi (RCA Victor)

   8:00 pm   ROTTERDAM PHILHARMONIC ORCHESTRA AT THE CONCERTGEBOUW

Hans Vonk conducting; archival concert from March 19, 1999.

Escher: Musique pour l’esprit en deuil

Grieg: Piano Concerto in a, Op. 16; Mikhail Pletnev, piano

Holst: The Planets, Op. 32

10:00 pm     RECORD HOSPITAL

 

Wednesday, March 18

 

   5:00 am     JAZZ SPECTRUM

   1:00 pm     AFTERNOON CONCERT

Ginastera: Dances from Estancia, Op. 8a; Thomas, New World Symphony Orchestra (Argo)

Chopin: Etudes, Op. 25; Richter (Decca)

Hellendaal: Concerto Grosso Op. 3, No. 2 in d; Goodman, European Community Baroque Orchestra (Channel Classics)

Elgar: Violin Sonata in e, Op. 82; Vengerov, Chachamov (Teldec)

Adams: Eros Piano; Crossley, Adams, Orchestra of St. Luke’s (Nonesuch)

Smetana: Czech Dances (selection); Moravec (Nonesuch LP)

Rózsa: Theme, Variations, and Finale, Op. 13a; Sedares, New Zealand Symphony Orchestra (Koch)

Mozart: Quartet for Flute and Strings in C, K. 285b; Blau, Brainin, Schidlof, Lovett (DG LP)

Tchaikovsky: The Tempest, Symphonic Fantasy after Shakespeare, Op. 18; Abbado, Chicago Symphony Orchestra (CBS)

Schenck: Suite for Viola da gamba and Continuo in A, from Scherzi musicali; Trio Sonnerie (ASV LP)

Mennin: Symphony No. 7 in One Movement, “Variation-Symphony”; Schwarz, Seattle Symphony Orchestra (Delos)

Brahms: String Quartet No. 1 in c, Op. 51, No. 1; Alban Berg Quartet (EMI)

Sibelius: The Maiden in the Tower; Häggander, HagegĆrd, Hynninen, Kruse, Järvi, Gothenburg Concert Hall Choir, Gothenburg Symphony Orchestra (BIS)

   6:00 pm     PIANO TRANSCRIPTIONS

Liszt: Valse Infernale from Reminiscences de Robert le Diable; Wild (Vanguard)

Liszt: Reminisces de Norma; Bolet (Philips)

Liszt: Reminisces de Don Juan; Wild (Vanguard)

Liszt: Liebestod from Wagner’s Tristan und Isolde; Horowitz (Sony)

   7:00 pm     KEYBOARD AND STRINGS

Lekeu: Pianio Trio in c; Monnaie Piano Trio (Koch Schwann)

   8:00 pm     NEW RELEASES

10:00 pm     RECORD HOSPITAL

 

Thursday, March 19

 

   5:00 am     JAZZ SPECTRUM

   1:00 pm     AFTERNOON CONCERT

Ockeghem: Missa Caput; Wikcham, Clerks’ Group (ASV)

Bax: Moy Mell; Brown, Tanyel (Chandos)

Shostakovich: Incidental music for King Lear, Op. 137; Serebrier, Belgian Radio Symphony Orchestra (RCA)

Telemann: Gulliver Suite for Two Violins; Manze, Balding (Harmonia Mundi)

Brahms: Variations on a Theme by Haydn, Op. 56a; Szell, Cleveland Orchestra (Sony)

Mozart: Quintet for Horn and Strings in E-flat, K. 407 (386c); Brown, Academy of St. Martin-in-the-Fields Chamber Ensemble (Philips)

Bruckner: Symphony No. 7 in E; Klemperer, Philharmonia Orchestra (EMI)

Rubbra: Amoretti (Second Series), Op. 43, Five Spenser Sonnets for tenor and string quartet; Hill, Endellion String Quartet (Virgin)

Bach: Concerto for Harpsichord and Orchestra No. 2 in E, S. 1053; Rousset, Hogwood, Academy of Ancient Music (Oiseau-Lyre)

Franćaix: L’Heure du berger for Wind Quintet and Piano; Klansky, Prague Wind Quintet (Praga)

Schubert: Nachtgesang im Walde, D. 913, for Chorus and Horns; Creed, RIAS Chamber Choir, Scharoun Ensemble (Harmonia Mundi)

Janacek: Fairy Tale (“Pohadka”) for Cello and Piano; Krosnick, Kalish (Arabesque)

Hamerik: Symphony No. 4 in C, Op. 35 “Symphonie majestueuse”; Dausgaard, Helsingborg Symphony Orchestra (dacapo)

   6:00 pm     CELLO CHALLENGE

   7:00 pm     20TH CENTURY BRASS CONCERTOS

Biggs: Triple Concerto for Horn, Trumpet, Trombone, and Orchestra; Vojtíslpvá. Sadílek, Penk, Micka, Moravská Filharmonie Olomouc (MMC)

Glazunov: Concerto for Alto Saxophone and String Orchestra in E-flat; Rousseau, Kuentz, Paul Kuentz Chamber Orchestra (DG LP)

   8:00 pm     SAN FRANCISCO SYMPHONY

ORCHESTRA IN CONCERT

Michael Tilson Thomas conducting.

Stravinsky: Divertimento from Le Baiser de la fée

Stravinsky: Symphony in Three Movements

Tchaikovsky: Symphony No. 1 in g, Op. 13

10:00 pm     RECORD HOSPITAL

 

Friday, March 20

 

   5:00 am     JAZZ SPECTRUM

   1:00 pm     AFTERNOON CONCERT

Bartók: Violin Concerto No. 2; Zukerman, Slatkin, Saint Louis Symphony Orchestra (RCA Victor)

Mozart: Piano Sonata in a, K. 310 (300d); Perahia (Sony)

Poulenc: Motets for a Time of Penitence, Four; Resnel, Prźtre, Radio France Chorus (EMI)

Reich: Different Trains; Kronos Quartet (Nonesuch)

Sibelius: Swanwhite Suite, Op. 54; Järvi, Gotheburg Symphony Orchestra (BIS )

Bach: Partita No. 6 in e, S. 830; Gould (Sony)

Menotti: Triplo Concerto a Tre; Amos, London Symphony Orchestra (Harmonia Mundi)

Janacek: String Quartet No. 2, “Intimate Letters”; Schoenberg Quartet (Chandos)

Beethoven: Piano Concerto No. 1 in C, Op. 15; Pollini, Abbado, Berlin Philharmonic Orchestra (DG)

Prokofiev: Sonata for Two Violins in C, Op. 56; Phillips, Zazofsky (Bridge)

Berlioz: Les Nuits d’été, Op. 7; Otter, Levine, Berlin Philharmonic Orchestra (DG)

   6:00 pm     EVENING CONCERT: REQUEST NIGHT

10:00 pm     RECORD HOSPITAL

 

Saturday, March 21

 

   5:00 am     JAZZ SPECTRUM

   9:00 am     HILLBILLY AT HARVARD

   1:00 pm     THE METROPOLITAN OPERA

Bellini: La Sonnambula; Natalie Dessay, Juan Diego Flórez, Michele Pertusi, Evelino Pidė conducting.

   4:00 pm     POST MET VOCAL PROGRAM (time approximate)

   6:00 pm     EVENING CONCERT

   9:00 pm     THE DARKER SIDE

 

Sunday, March 22

 

   7:00 am     THE BLUES HANGOVER

11:00 am     MEMORIAL CHURCH SERVICE

Preacher: The Reverend Peter J. Gomes, Plummer Professor of Christian Morals and Pusey Minister in The Memorial Church, Harvard University.

12:30 pm     FROM ACROSS THE YARD

   1:00 pm     CRIMSON SPORTSTALK

   1:45 pm     SUNDAY SERENADE

   6:00 pm     HISTORIC PERFORMANCES

Brahms: Variation on a Theme by Haydn; Toscanini, NBC Symphony Orchestra (RCA Red Seal, rec. 1952)

Beethoven: Missa Solemnis in D, Op. 123; Milanov, Thorborg, Pataky, Moscona, Beard, Toscanini, BBC Choral Society, BBC Symphony Orchestra (BBC Music, rec. 1939)

   8:00 pm     SUNDAY NIGHT AT THE OPERA

Debussy: Pelléas et Mélisande; Spoorenberg, Veasey, Maurane, London, Hoekman, Shirley-Quirk, Ansermet, Chorus of the Grand ThéČtre of Geneva, Orchestre de la Suisse Romande (Decca)

 

Monday, March 23

 

midnight    THE DARKER SIDE

   5:00 am     JAZZ SPECTRUM

   1:00 pm     AFTERNOON CONCERT

   7:00 pm     SPECIAL CONCERT

   7:00 pm     SPECIAL CONCERT

Music performed by organist Anton Heiller (b. 1923, d. March 25, 1979) in concert.

Bach: Passacaglia and Fugue in c, S. 582 (Fisk organ at Harvard, October 7, 1971)

Böhm: Partita, Auf meinen lieben Gott (Hill, Norman and Beard organ, Royal College of Organists, London; International Organ Festival, summer, 1969) (Abbey LP)

Buxtehude: Prelude and Fugue in g (Fisk organ at Harvard, December 28, 1967)

Heiller: Improvised Fantasie and Fugue (organ of St. Michael’s Church in Zwolle, July 13, 1977)

Bach: Prelude and Fugue in G, S. 541 (Fisk organ at Harvard, October 7, 1971)

Mahler: Symphony No. 8, “Symphony of a Thousand”; Barker, Hatt, Giebel, Meyer, Watts, Neate, Orda, van Mill, Horenstein, Goldsmith’s Choral Union, Hampstead Choral Society, Emanuel School Boys’ Choir, Orpington Junior Singers, BBC Chorus, BBC Choral Society, London Symphony Orchestra (March 20, 1959 - BBC Music)

10:00 pm     RECORD HOSPITAL

 

Tuesday, March 24

 

   5:00 am     JAZZ SPECTRUM

   1:00 pm     AFTERNOON CONCERT

   8:00 pm   ROYAL CONCERTGEBOUW ORCHESTRA
IN CONCERT

Iván Fischer conducting.

Weber: Der Freischütz, Overture

Beethoven: Piano Concerto No. 2 in B-flat, Op. 19; Richard Goode, piano

Brahms/Schoenberg: Piano Quartet No. 165

10:00 pm     RECORD HOSPITAL

 

Wednesday, March 25

 

   5:00 am     JAZZ SPECTRUM

   1:00 pm     AFTERNOON CONCERT

   8:00 pm     NEW RELEASES

Tonight’s recordings include:

Bruckner: Symphony No. 5 in B-flat; Zander, Philharmonia Orchestra (Telarc)

10:00 pm     RECORD HOSPITAL

 

Thursday, March 26

 

   5:00 am     JAZZ SPECTRUM

   1:00 pm     AFTERNOON CONCERT

   7:00 pm     20TH CENTURY BRASS CONCERTOS

Wilder: Five Love Songs for Horn and Chamber Orchestra; Barnewitz, Pensis, Miramar Sinfonietta (Albany)

Bourgeois: Concerto for Trombone and Orchestra, Op. 114b; Lindberg, Brand, City of London Wind Ensemble (LDR)

   8:00 pm     SAN FRANCISCO SYMPHONY

ORCHESTRA IN CONCERT

Michael Tilson Thomas conducting.

Stravinsky: Symphonies of Wind Instruments

Stravinsky: Symphony of Psalms; San Francisco Symphony Chorus

Stravinsky: Apollon musagŹte

Takemitsu: Fantasma Cantos for Clarinet and Orchestra; Richard Stolzman, clarinet

10:00 pm     RECORD HOSPITAL

 

Friday, March 27

 

   5:00 am     JAZZ SPECTRUM

   1:00 pm     AFTERNOON CONCERT

   6:00 pm     EVENING CONCERT

10:00 pm     RECORD HOSPITAL

 

Saturday, March 28

 

   5:00 am     JAZZ SPECTRUM

   9:00 am     HILLBILLY AT HARVARD

   1:00 pm     THE METROPOLITAN OPERA

Wagner: Das Rheingold; James Morris, Yvonne Naef, Jill Grove, Kim Begley, Richard Paul Fink, Franz-Josef Selig, John Tomlinson, Wendy Bryn Harmer, James Levine conducting.

   3:45 pm     POST MET VOCAL PROGRAM (time approximate)

   6:00 pm     EVENING CONCERT

   9:00 pm     THE DARKER SIDE

 

 

Sunday, March 29

 

   7:00 am     THE BLUES HANGOVER

11:00 am     MEMORIAL CHURCH SERVICE

Preacher: The Reverend Peter J. Gomes, Plummer Professor of Christian Morals and Pusey Minister in The Memorial Church, Harvard University.

12:30 pm     THE GREAT AMERICAN TALK SHOW

   1:00 pm     CRIMSON SPORTSTALK

   1:45 pm     SUNDAY SERENADE

   6:00 pm     HISTORIC PERFORMANCES

Salzburger Liederabend
Fritz Wunderlich and Hubert Giesen, August 19, 1965, in the Mozarteum

Vaughan Williams: Symphony No. 4 in f; BBC Symphony Orchestra, Barbirolli (Dutton, rec. 1937)

   8:00 pm     SUNDAY NIGHT AT THE OPERA

To be announced.

 

Monday, March 30

 

midnight    THE DARKER SIDE

   5:00 am     JAZZ SPECTRUM

   1:00 pm     AFTERNOON CONCERT

Sibelius: The Swan of Tuonela, Op. 22, No. 2; Davis, Boston Symphony Orchestra (Philips)

Hovhaness: String Quartet No. 4, “The Ancient Tree”, Op. 208, No. 2; Shanchai Quartet (Delos)

Brumel: Lamentations; Phillips, Tallis Schollars (Gimell)

Myslivecek: String Quintet in C; Munich String Quintet (MDG)

Strauss: Don Quixote, Op. 35; Fournier, Skernick, Druian, Szell, Cleveland Orchestra (Sony)

Regondi: Rźverie for guitar; Starobin (Bridge)

Yoshimatsu: Age of Birds, Op. 25; Fujioka, BBC Philharmonic Orchestra (Chandos)

Taneyev: String Quartet No. 8; Leningrad Taneyev Quartet (Melodiya)

Benda: Harpsichord Concerto in b; Hála, ensemble (Supraphon LP)

Dowland: Semper Dowland, Semper Dolens; North (Arcana)

Bortniansky: Concerto No. 27; Glinka State Choir of St. Petersburg (Teldec)

Schulhoff: Piano Sonata No. 3 (actually his fifth); Urban (Koch-Schwann)

Rubenstein: Don Quixote (Humoresque for Orchestra), Op. 87; Halász, Slovak Philharmonic Orchestra (Marco Polo)

Biber: Passacaglia for Violin Solo in g; Makarski (ECM)

Respighi: Piano Concerto in a; Tozer, Downes, BBC Philharmonic Orchestra (Chandos)

   6:00 pm     THE RUSSIAN ORCHESTRAL TRADITION

Scriabin: Symphony No. 1 in E, Op. 26; Avdeyeva, Grigoriev, Svetlanov, RSFSR Russian Chorus, U.S.S.R. Symphony Orchestra (Melodiya)

   7:00 pm     SPECIAL CONCERT

Our attempt to celebrate the centenary of the great baritone Hans Hotter, who was born January 19, 1909, was thwarted by an overlong Metropolitan Opera performance. This early Schubert recording was postponed from January.

Schubert: Die Winterreise, D. 911; Hotter with Michael Raucheisen at the piano (DG).

Other music will begin the program.

10:00 pm     RECORD HOSPITAL

 

Tuesday, March 31

 

   5:00 am     JAZZ SPECTRUM

   1:00 pm     AFTERNOON CONCERT

Debussy: Etudes, Book II; Jones (Nimbus)

Svendsen: Symphony No. 1 in D, Op. 4; Järvi, Gothenburg Symphony Orchestra (BIS)

Kernis: String Quartet No. 2, "musica instrumentalis"; Lark Quartet (Arabesque)

Villa-Lobos: Bachianas Brasileiras No. 8; López-Cobos, Cincinnati Symphony Orchestra (Telarc)

Isaac: Motet, "Virgo prudentissima"; Phillips, Tallis Scholars (Gimell)

Field: Piano Concerto No. 2 in A-flat; O'Rourke, Bamert, London Mozart Players (Chandos)

Handel: Sonata for Recorder and Continuo in d, HWV 367a; Petri, Jarrett (RCA Victor)

NŅrholm: Symphonic Fantasy, Hearing Andersen, Op. 104; SchŅnwandt, Danish Radio Symphony Orchestra (Kontrapunkt)

Schubert: Song, "Liedler, Der," D. 209; Langridge, Johnson (Hyperion)

Miaskovsky: Symphony No. 3 in a, Op. 15; Verbitzky, USSR Symphony Orchestra (Melodiya)

   6:00 pm     CHAMBER COMBINATIONS

Berwald: Serenade for Tenor, Clarinet, Bassoon, Horn, Viola, Double Bass, and Piano in F; Lang, Klöcker, Consortium Classicum (Schwann LP)

Schubert: Der Hirt auf dem Felsen, D. 965; Valente, Wright, Serkin (Sony)

Hindemith: Melancholie, Op. 13, for voice and string quartet; Oelze, Ensemble Villa Musica (MDG)

Schoenberg: String Quartet No. 2, Op. 10, for soprano and string quartet; M. Price, LaSalle Quartet (DG)

Rhodes: Autumn Setting for Soprano and String Quartet; Bryn-Julson, Speculum Musicae String Quartet (CRI)

Webern: Six Lieder for Voice, Clarinet, Bass Clarinet, Violin, and Cello, Op. 14; Pollet, Boulez, Ensemble InterContemporain (DG)

Hindemith: Die junge Magd, Op. 26b, for alto with flute, clarinet and string quartet; Kallisch, Ensemble Villa Musica (MDG)

Villa-Lobos: Bachianas Brasileiras No. 5 for Soprano and Celli; Te Kanawa, Harrell, Ensemble (London)

   8:00 pm   ROYAL CONCERTGEBOUW ORCHESTRA
IN CONCERT

Myung-Whun Chung conducting.

Messiaen: L’Ascension

Bruckner: Symphony No. 6 in A

10:00 pm     RECORD HOSPITAL

 

Wednesday, April 1

 

   5:00 am     JAZZ SPECTRUM

   1:00 pm     AFTERNOON CONCERT

Smetana: Prague Carnival; Noseda, BBC Philharmonic Orchestra (Chandos)

Albicastro: Concerto a quattro, Op. 7, No. 12; Ensemble 415 (Harmonia Mundi)

Harrison: Piano Concerto; Jarrett, Otomo, New Japan Philharmonic Orchestra (New World LP)

Gretchaninov: String Quartet in d, Op. 70; Utrecht String Quartet (MDG)

Reichardt: Funeral Cantata on the Death of Frederick the Great; Resick, Schreckenbach, Laubenthal, Stamm, Albrecht, RIAS Chamber Chorus, Berlin Radio Symphony Orchestra (Koch Schwann)

Weill: Sonata for Cello and Piano (1920); Grossman, Walsh (Nonesuch LP)

Handel: Concerto for Harp and Orchestra in B, Op. 4, No. 6; Zabaleta, Kuentz, Paul Kuentz Chamber Orchestra (DG)

Dunstable: Motet, “Preco preheminencie”; Orlando Consort (Metronome)

Griffes: The Pleasure Dome of Kubla Khan; Ozawa, Boston Symphony Orchestra (New World LP)

Grétry: String Quartet in G, Op. 3, No. 5; Haydn Quartet (Koch Schwann)

Zwilich: Symphony No. 2, “Cello Symphony”; Smith, Louisville Orchestra (Louisville)

Ives: Songs, “The Circus Band”, “Romanzo di Central Park”, “A Night Song”,

“The Children’s Hour”, “At the River”, “He is there!”; Ramey, Jones (Argo)

Dufay: Missa sine nomine; Clemencic, Clemencic Consort (Harmonia Mundi LP)

Bruckner: Symphony No. 0 in d; Inbal, Frankfurt Radio Symphony Orchestra (Teldec)

   6:00 pm     PIANO TRANSCRIPTIONS

Beethoven (arr. Liszt): Symphony No. 5 in c; Katsaris (Teldec)

Berlioz (arr. Liszt): Marche au supplice from Berlioz’s Symphonie fantastique; Howard (Hyperion)

   7:00 pm     KEYBOARD AND STRINGS

Scharwenka: Piano Trio in G Op. 112; Trio Parnassus (MDG)

Piano Quintet in b, Op. 118; Mannheim String Quartet (MDG)

   8:00 pm     NEW RELEASES

10:00 pm     RECORD HOSPITAL

 

Thursday, April 2

 

   5:00 am     JAZZ SPECTRUM

   1:00 pm     AFTERNOON CONCERT

Quilter: Two Impressions for Piano; Erickson (Direct to Tape)

Bach, J.S.: Suite for Orchestra No. 3 in D, S. 1068; Akademie für alte Musik, Berlin (Marmonia Bundi)

Scott: Lotus Land; Lin (BIS)

Geminiani: Concerto Grosso No. 4 in d; Schröder, Mackintosh, Jones, Pleeth, Hogwood, Academy of Ancient Music (Oiseau-Lyre)

Gibbons: Fantasia Nos. 7, 8, and 9; Savall, Coin, Casademunt, Sonnleitner (Astrée)

Butterworth: Two English Idylls; Marriner, Academy of St. Martin-in-the-Field (Decca)

Kiel: Three Pieces for Cello and Piano; Zentgraf, Ullrich (MD&G)

Stanford: Concert Piece for Organ and Orchestra; Weir, Handley, Ulster Orchestra (Chandos)

Krommer: Oboe Quartet No. 1 in C; Goodwin, Terzetto (Harmonia Mundi)

Moeran: Rhapsody No. 2; Handley; Ulster Orchestra (Chandos)

Shapero: Sonata No. 1; Boriskin (New World)

Telemann: Overture in f-sharp; Standage, Collegium Musicum 90 (Chandos)

Ireland: Cello Sonata in g; Lloyd Webber, McCabe (ASV)

Bruckner: Psalm 150; Booth, Best, Corydon Singers and Orchestra (Hyperion)

Walton: Five Bagatelles for Guitar; Isbin (Virgin)

Boyce: Symphony No. 3 in C; Boughton, English String Orchestra (Nimbus)

Farina: Pavan tertia; Ricercar Concert (Ricercar)

Finzi: Romance for String Orchestra in E-flat, Op. 11; Hickox, City of London Sinfonia (Chandos)

Stenhammar: String Quartet No. 2 in c; Copenhagen Quartet (Caprice)

Vaughan-Williams: Fantasia on a theme of Thomas Tallis; Haitink, London Philharmonic Orchestra (EMI)

   6:00 pm     CELLO CHALLENGE

   7:00 pm     20TH CENTURY BRASS CONCERTOS

Schoenfield: Vaudeville for Piccolo Trumpet and Orchestra; Basch, Nelson, New World Symphony Orchestra (Argo)

Lees: Concerto for French Horn and Orchestra; Caballero, Maazel, Pittsburgh Symphony Orchestra (New World)

   8:00 pm     SAN FRANCISCO SYMPHONY

ORCHESTRA IN CONCERT

Charles Dutoit conducting.

Ravel: Le Tombeau de Couperin

Beethoven: Piano Concerto No. 2 in B-flat, Op. 19; Yuja Wang, piano

Strauss, R.: Le Bourgeois Gentilhomme Suite, Op. 60

10:00 pm     RECORD HOSPITAL

 

Friday, April 3

 

   5:00 am     JAZZ SPECTRUM

   1:00 pm     AFTERNOON CONCERT

Walton: Portsmouth Point Overture; Thomson, London Philharmonic Orchestra (Chandos)

Handel: Sonata Op. 1, No. 9 in b for Flute and Continuo, HWV 367; Camerata Köln (Deutsche Harmonia Mundi LP)

Dvorak: The Hero’s Song, Symphonic Poem, Op. 111; Kosler, Slovak Philharmonic Orchestra (Opus)

Mozart: Fantasia in d, K. 397 (385g); Vogt (EMI)

Pärt: Symphony No. 3; P. Järvi, Estonian National Symphony Orchestra (Virgin)

Franck: Piano Trio No. 1, Op.1; Münchner Piano Trio (Calig)

Rameau: Les Boréades, Suite; Brüggen, Orchestra of the Eighteenth Century (Philips)

Grieg: Cello Sonata in a, Op. 36; Isserlis, Hough (RCA Victor)

Pleyel: Symphony No. 6 in F, “Symphonie périodique”; Müller-Brühl, Cologne Chamber Orchestra (Koch-Schwann)

Liebermann: Eight Pieces for Flute; Zucker (Cantilena)

Lalo: Namouna, Suite 1; Butt, Royal Philharmonic Orchestra (ASV)

Bartók: String Quartet No. 5, Sz. 102; Emerson String Quartet (DG)

Telemann: Ouverture in G; Standage, Collegium Musicum 90 (Chandos)

   6:00 pm     EVENING CONCERT: REQUEST NIGHT

10:00 pm     RECORD HOSPITAL

 

Saturday, April 4

 

   5:00 am     JAZZ SPECTRUM

   9:00 am     HILLBILLY AT HARVARD

   1:00 pm     THE METROPOLITAN OPERA

Donizetti: L’Elisir d’amore; Angela Gheorghiu, Rolando Villazón, Franco Vassallo, Simone Alaimo, Maurizio Benini conducting.

   3:45 pm     POST MET VOCAL PROGRAM (time approximate)

   6:00 pm     EVENING CONCERT

   9:00 pm     THE DARKER SIDE

 

Sunday, April 5

 

   7:00 am     THE BLUES HANGOVER

11:00 am     MEMORIAL CHURCH SERVICE

Preacher: The Reverend Peter J. Gomes, Plummer Professor of Christian Morals and Pusey Minister in The Memorial Church, Harvard University. Music includes Pueri Hebraeorum by Victoria and Solus Ad Victimam by Kenneth Leighton.

12:30 pm     FROM ACROSS THE YARD

   1:00 pm     CRIMSON SPORTSTALK

   1:45 pm     SUNDAY SERENADE

   6:00 pm     HISTORIC PERFORMANCES

French Chanson 1930-1960.

An evening of popular French song recorded by Edith Piaf, Jacques Brel, Maurice Chevalier, Frehel, Berthe Sylva, Josephine Baker, Damia, Lucienne Boyer.

   8:00 pm     SUNDAY NIGHT AT THE OPERA

To be announced.

Monday, April 6

 

midnight    THE DARKER SIDE

   5:00 am     JAZZ SPECTRUM

   1:00 pm     AFTERNOON CONCERT

Gluck: La Corona; Slowakiewicz, Gorzynska, Juranek, Nowicka, Bugaj, Bavarian Radio Chorus, Orchestra of the Warsaw Chamber Opera (Orfeo)

Méhul: MĎlidore et Phrosine; S. Sanderling, Orchestre de Bretagne (ASV)

Górecki: Already It Is Dusk (String Quartet No. 1), Op. 62; Kronos Quartet (Nonesuch)

Marx : Eine Frühlingsmusik; Sloane, Bochum Symphony Orchestra (ASV)

Groneman: Sonata for Flute and Continuo in e; Wentz, Máté, Bussi (NM Classics)

Yoshimatsu: Cello Concerto, Op. 91, “Centaurus Unit” ; Dixon, Fujioka, BBC Philharmonic Orchestra (Chandos)

Benda: Trio Sonata in E; D. Oistrakh, I. Oistrakh, Yampolsky (Heliodor LP)

Bartók: Three Village Scenes, Sz. 79, BB 87b; I. Fischer, SLUK Slovakian Folk Ensemble Choir, Budapest Festival Orchestra (Philips)

Gade: Three Tone Pieces for Organ, Op. 22; T. Murray (Afka)

Zemlinsky: Sinfonietta, Op. 23; Beaumont, Czech Philharmonic Orchestra (Chandos)

Danzi: Quartet for Bassoon and String Trio in B-flat, Op. 40, No. 3; Smith, Coull String Quartet (ASV)

Dyson: Symphony in G; Hickox, City of London Sinfonia (Chandos)

   6:00 pm     THE RUSSIAN ORCHESTRAL TRADITION

Miaskovsky: Symphony No. 7 in b, Op. 24; Ginsburg, U.S.S.R. Radio Symphony Orchestra (Melodiya)

Stravinsky: Symphony in C; Thomas, London Symphony Orchestra (Sony)

   7:00 pm     SPECIAL CONCERT

I: Dr. James Yannatos retires this year as conductor of the Harvard-Radcliffe Orchestra. His final concert is April 17 (see www.hrorchestra.org and click on concerts). For the first part of our program tonight we’ll hear music performed by the orchestra under his direction (see also next Monday).

II: Elgar: The Kingdom, Op. 51; M. Price, Minton, Young, Shirley-Quirk, Boult, London Philharmonic Choir and Orchestra (EMI)

10:00 pm     RECORD HOSPITAL

 

Tuesday, April 7

 

   5:00 am     JAZZ SPECTRUM

   1:00 pm     AFTERNOON CONCERT

   6:00 pm     CHAMBER COMBINATIONS

Hummel: Septet in d, Op. 74; Marlboro Ensemble (Columbia LP)

Beethoven: Sextet for Two Horns, Two Violins, Viola, and Cello in E-flat, Op. 81b; l’Archibudelli (Sony)

Brahms: Trio for Horn, Violin, and Piano in E-flat, Op. 40; Tuckwell, Perlman, Ashkenzay (London)

Ligeti: Trio for Violin, Horn, and Piano; Gawriloff, Neunecker, Aimard (Sony)

Bax: Octet for Horn, Piano, and Strings; Fingerhut, Academy of St. Martin-in-the-Fields Chamber Ensemble (Chandos)

   8:00 pm   NETHERLANDS PHILHARMONIC ORCHESTRA
AT THE CONCERTGEBOUW

Paul McCreesh conducting.

Wagner: Parsifal, Prelude to Act I

Brahms, orchestrated and expanded by Detlev Glanert: Four Preludes and Serious Songs; Detlef Roth, baritone

Mendelssohn: Symphony No. 5 in D, Op. 107, “Reformation”

10:00 pm     RECORD HOSPITAL

 

Men’s Baseball (Beanpot Tournament)

Tuesday, April 7 vs. Northeastern, time TBA

See notice near March 7.

 

 

Wednesday, April 8

 

   5:00 am     JAZZ SPECTRUM

   1:00 pm     AFTERNOON CONCERT

Brahms: Academic Festival Overture, Op. 80; Thomas, London Symphony Orchestra (Sony)

Milhaud: String Quartet No. 17; Oxombre, Arcana Quartet (Cybelia)

Vivaldi: Oboe Concerto in C, RV 447; Holliger, I Musici (Philips LP)

Fauré: Violin Sonata No. 1 in A, Op. 13; Zukerman, Neikrug (RCA Victor)

Danzi: Sinfonia Concertante for Clarinet, Bassoon, and Orchestra in B; Klöcker, Hartman, Schröder, Concerto Amsterdam (BASF LP)

Barber: Sonata, Op. 26; Ohlsson (Arabesque)

Wieniawski: Fantasy on Themes from Gounod’s Faust for Violin and Orchestra, Op. 20; Ricci, de Froment, Radio Luxembourg Orchestra (Turnabout LP)

Buxtehude: Sonata for Violin, Viola da gamba, and Continuo in E, Op. 2, No. 6; Boston Museum Trio (Harmonia Mundi)

Glazunov: ScŹnes de Ballet, Op. 52; De Waart, Minnesota Orchestra (Telarc)

Haydn: String Quartet Op. 76, No. 4 in B-flat, “Sunrise”; Amadeus Quartet (DG)

Diamond: Elegy in Memory of Maurice Ravel; Schwarz, Seattle Symphony Orchestra (Delos)

Mendelssohn, Fanny: Piano Sonata in c; Serbescu (cpo)

Vivaldi: Introduction in G and Dixit Dominus in D, RV 636 & 594; Marshall, Murray, Collins, Rolfe Johnson, Holl, Tate, Ross, Negri, John Alldis Choir, English Chamber Orchestra (Philips)

Shostakovich: String Quartet No. 8 in c, Op. 110; St. Lawrence String Quartet (EMI)

   6:00 pm     PIANO TRANSCRIPTIONS

Bach (arr. Busoni): Prelude and Fugue in E-flat “St. Anne,” BWV 552; Fisher (Pearl)

Bach (arr. Liszt): Prelude and Fugue in a, BWV 543; Solomon (Philips)

Bach (arr. Busoni): “Nun Komm der Heiden Heiland”; Horowitz (DG)

Bach (arr. Tausig): Toccata and Fugue in d, BWV 565, Wild (Philips)

Bach (arr. Brahms): Chaconne in d from Partita No. 2 for Solo Violin, BWV 1004; Fleisher (Sony)

   7:00 pm     KEYBOARD AND STRINGS

Rachmaninov: Trio élégaique in d, Op. 9; Copenhagen Trio (Kontrapunkt)

   8:00 pm     NEW RELEASES

10:00 pm     RECORD HOSPITAL

 

Thursday, April 9

 

   5:00 am     JAZZ SPECTRUM

   1:00 pm     AFTERNOON CONCERT

Stravinsky: Symphonies of Wind Instruments; Craft, Columbia Symphony Winds and Brass (Columbia LP)

Mendelssohn: Songs Without Words, Book III, Op. 38; Edlina (Chandos)

Josquin: Missa L’homme armé super voces musicales; Turner, Pro Cantione Antiqua of London (DG Archiv LP)

Chadwick: Canzonetta for Organ; Granert (Northeastern)

Haydn, M.: Symphony No. 41 in F, P. 32; Farberman, Bournemouth Sinfonietta (Vox Turnabout)

Kernis: String Quartet No. 2, “musica instrumentalis”; Lark Quartet (Arabesque)

Bach, J. S.: Harpsichord Concerto No. 1 in d, S. 1052; Pinnock, English Concert (DG Archiv)

Clarke, R.: Viola Sonata; McCarty, Eskin (Northeastern)

Panufnik: Sinfonia di Sfere (Symphony of Spheres); StorgĆrds, Tampere Philharmonic Orchestra (Ondine)

Biber: Harmonia Artificiosa: Partita V in g; Purcell Quartet (Chandos)

Roussel: Symphony No. 4 in A, Op. 53; Dutoit, Orchestre Nationale de France (Erato)

Brahms: Piano Quintet in f, Op. 34; Ashkenazy, Cleveland Orchestra Quartet (London)

   6:00 pm     CELLO CHALLENGE

   7:00 pm     20TH CENTURY BRASS CONCERTOS

Berkeley: Concerto for Horn and String Orchestra ; Pyatt, Hickox, BBC National Orchestra of Wales (Chandos )

Riisager: Concertino for Trumpet and Orchestra, Op. 29; Johnson, Ormandy, Philadelphia Orchestra (Columbia LP)

   8:00 pm     SAN FRANCISCO SYMPHONY

ORCHESTRA IN CONCERT

Michael Tilson Thomas conducting.

Copland: Short Symphony

Mahler: Five Songs from Des Knaben Wunderhorn; Thomas Hampson, baritone

Strauss, R.: Also sprach Zarathustra, Op. 30

10:00 pm     RECORD HOSPITAL

 

Friday, April 10

 

   5:00 am     JAZZ SPECTRUM

   1:00 pm     AFTERNOON CONCERT

Bach: Cello Suite No. 1 in G, S. 1007; Ma (Sony)

Chabrier: EspaĖa; Gardiner, Vienna Philharmonic Orchestra (DG)

Beethoven: Quintet for Piano and Winds in E-flat, Op. 16; Brendel, Holliger, Brunner, Baumann, Thunemann (Philips)

Tallis: Lamentations of Jeremiah; Hillier, Hilliard Ensemble (ECM)

Bruch: Piano Trio in c, Op. 5; Yuval Trio (Centaur)

Chávez: Sinfonia India (Symphony No. 2); Bernstein, New York Philharmonic Orchestra (Sony)

Harrison: Threnody for Carlos Chavez for Viola and Gamelan ; Bates, Gamelan Sekar Kembar (CRI)

Telemann: Auferstehung, Die (The Resurrection; Easter Oratorio), TWV 6:7; Mields, Schwarz, Post, Mertens, Decker, Rémy, Magdeburg Chamber Choir, Telemann Orchestra of Michaelstein (cpo)

Falla: Popular Spanish Songs, Seven (Canciones populares espaĖolas, Siete) ; de los Angeles, Soriano (EMI)

Boieldieu: Harp Concerto in C; Zabaleta, Märzendorfer, Berlin Philharmonic Orchestra (DG)

Escher: Le Tombeau de Ravel for Flute, Oboe, Violin, Viola, Cello, and Harpsichord ; Zoon, Schneemann, Hoogeveen, Benyacs, Ferschtman, Wilson (NM Classics)

Stamitz: Sinfonia in A, “Mannheim”; Warchal, Slovak Chamber Orchestra (Opus)

Josquin: Motet, “Ave Maria…virgo serena”; Wickham, Clerks’ Group (ASV)

Sibelius: Finlandia, Op 26; Davis, Boston Symphony Orchestra (Philips)

Vivaldi: Trio Sonata in B-flat, RV 76 (Op. 5, No. 17); Schwarz, Rebel (Bridge)

Chen/He: Violin Concerto, “The Butterfly Lovers”; Nishizaki, Shek, Gumma Symphony Orchestra (HK LP)

   6:00 pm     EVENING CONCERT: REQUEST NIGHT

10:00 pm     RECORD HOSPITAL

 

Saturday, April 11

 

   5:00 am     JAZZ SPECTRUM

   9:00 am     HILLBILLY AT HARVARD

noon              THE METROPOLITAN OPERA

Wagner: Die Walküre; Christine Brewer, Waltraud Meier, Yvonne Naef, Johan Botha, James Morris, John Tomlinson, James Levine conducting.

   5:00 pm     POST MET VOCAL PROGRAM (time approximate)

   6:30 pm     EVENING CONCERT

   9:00 pm     THE DARKER SIDE

 

Sunday, April 12

 

   7:00 am     THE BLUES HANGOVER

11:00 am     MEMORIAL CHURCH SERVICE

Preacher: The Reverend Peter J. Gomes, Plummer Professor of Christian Morals and Pusey Minister in The Memorial Church, Harvard University. Music includes selection from Elgar’s Light of the World and Light’s Glittering Morn by Horatio Parker.

12:30 pm     THE GREAT AMERICAN TALK SHOW

   1:00 pm     CRIMSON SPORTSTALK

   1:45 pm     SUNDAY SERENADE

   4:00 pm     HARVARD-RADCLIFFE ORCHESTRA CONCERT

A broadcast of the Harvard-Radcliffe Orchestra’s December 5, 2008 concert, featuring Weber’s Overture to Oberon, Dr. James Yannatos’s Lear Symphony with baritone David Kravitz, and Mahler’s Das Lied von der Erde with soprano Jamie van Eyck and tenor Charles Blandy. The orchestra is led by Dr. Yannatos, whose last concert as Music Director of the HRO is this Friday, April 17 – see www.hcs.harvard.edu/~hro and click on Concerts. (Postponed from February.)

   6:00 pm     HISTORIC PERFORMANCES

Diaghilev’s Ballets Russes, part I (see also tomorrow at 7 pm). In conjunction with a special exhibition by the Theatre Collection at the Houghton Library on the Ballets Russes (1909-29), with symposia and other programs on April 15-17 (see http://hcl.harvard.edu/libraries/houghton/diaghilev_symposium.html), we present historical recordings of Diaghilev repertory, including some made in 1916 by Ernest Ansermet and the Ballets Russes orchestra when they were on tour in this country, plus:

Stravinsky: Le Sacre du printemps; Monteux, Grand Orchestre symphonique (1929 Voix de son maĒtre 78’s - Pearl)

Debussy: Daphnis et Chloé; Monteux, Concertgebouw Orchestra (concert of June 23, 1955, Radio Nederland)

   8:00 pm     SUNDAY NIGHT AT THE OPERA

Handel: Semele; Kwella, Burrowes, Priday, Jones, Denley, Penrose, Rolfe-Johnson, Davies, Lloyd, Thomas, Gardiner, Monteverdi Choir, English Baroque Soloists (Erato)

plus selections from Eccles and Marais versions of Semele (Rooley, ensemble on Regis; Niquet, Le Concert spirituel on Glossa)

 

Monday, April 13

 

midnight    THE DARKER SIDE

   5:00 am     JAZZ SPECTRUM

   1:00 pm     AFTERNOON CONCERT

   6:00 pm     THE RUSSIAN ORCHESTRAL TRADITION

Tcherepnin, Alexander: Georgian Rhapsody for Cello and Orchestra, Op. 25; Hochmuth, Rajski, Polnische Chamber Philharmonic (Thorofon)

Prokofiev: Symphony No. 7, Op. 131; Rostropovich, Orchestre National de France (Erato)

   7:00 pm     SPECIAL CONCERT

Diaghilev’s Ballets Russes, part II (see yesterday at 6 pm). In conjunction with a special exhibition by the Theatre Collection at the Houghton Library on the Ballets Russes (1909-29), with symposia and programs on April 15-17 (see http://hcl.harvard.edu/libraries/houghton/diaghilev_symposium.html), we present some music originally commissioned for Diaghilev’s company, including music from:

Tcherepnin, N.: Narcisse et Echo, Op. 40; Rozhdestvensky, Hague Chamber Choir, Residentie Orchestra of The Hague (Chandos)

Bax: The Truth About the Russian Dancers; Thompson, London Philharmonic Orchestra (Chandos)

and music of Poulenc and Prokofiev.

Dr. James Yannatos retires this year as conductor of the Harvard-Radcliffe Orchestra. His final concert is April 17 (see www.hrorchestra.org and click on concerts).

Yannatos: Violin Concerto; Lin, Yannatos, Harvard-Radcliffe Orchestra (Albany)

Copland: Appalachian Spring Suite; Yannatos, Harvard-Radcliffe Orchestra

10:00 pm     RECORD HOSPITAL

 

Men’s Baseball (Beanpot Tournament)

Monday, April 13 vs. Boston College or UMass, time TBA

See notice near March 7.

 

Tuesday, April 14

 

   5:00 am     JAZZ SPECTRUM

   1:00 pm     AFTERNOON CONCERT

Debussy: Préludes, Book I; Jacobs (Nonesuch)

Handel: Concerto Grosso Op. 6, No. 7 in B-flat; Guildhall String Ensemble (RCA Victor)

Poulenc: Sonata for Flute and Piano; Peck, Lord (Boston Records)

Takemitsu: From me flows what you call Time, for percussion ensemble and orchestra (1990); St. Clair, Nexus, Pacific Symphony Orchestra (Sony)

Mozart: Quartet for Flute and Strings in D, K. 285; Bennett, Grumiaux Trio (Philips)

Glazunov: Symphony No. 2 in f-sharp, Op. 16; Järvi, Bamberg Symphony Orchestra (Orfeo)

Paganini: Quartet for Guitar and Strings No. 1 in a, Op. 4, No. 1; Gifford, Mozart String Trio (Denon)

Bach, C.P.E.: Osterkantate (Easter Cantata); Lins, Elliott, Schwarz, Max, Rheinische Kantorei (Capriccio)

Wolf: String Quartet in d; LaSalle Quartet (DG LP)

Prokofiev: Concerto for Piano and Orchestra No. 3 in C, Op. 26; Kissin, Abbado, Berlin Philharmonic Orchestra (DG)

   6:00 pm     CHAMBER COMBINATIONS

Debussy: Sonata for Flute, Viola, and Harp; Bourdin, Lequien, Challan (Philips)

Bax: Elegiac Trio for Harp, Flute, and Viola; Mallarmé Chamber Players (Capstone)

Rawsthorne: Suite for Flute, Viola, and Harp; Fibonacci Sequence (ASV)

Gubaidulina: Garden of Joys and Sorrows for Flute, Viola, and Harp; Gilbert, Hammann, Allen (Koch)

Bach, Jan: Eisteddfod for Flute, Viola, and Harp; Mallarmé Chamber Players (Capstone)

Roussel: Serenade for Flute, Violin, Viola, Cello, and Harp, Op. 30; Gallouis, Cambreling, Trio ą cordes de Paris (Erato)

Schmitt: Suite en rocaille for Flute, Violin, Viola, Cello, and Harp, Op. 84; Jamet, Lardé, Sanchez, Lequien, Degenne (MHS LP)

Ravel: Introduction and Allegro for Harp, Flute, Clarinet, and String Quartet; Ellis, Melos Ensemble (London)

   8:00 pm   NETHERLANDS RADIO PHILHARMONIC ORCHESTRA
AT THE CONCERTGEBOUW

Vladimir Ashkenazy conducting an all-Sibelius program.

Symphony No. 1 in e, Op. 39

Rakastava, Op. 14

Symphony No. 7 in C, Op. 105

10:00 pm     RECORD HOSPITAL

 

Wednesday, April 15

 

   5:00 am     JAZZ SPECTRUM

   1:00 pm     AFTERNOON CONCERT

Miaskovsky: Symphony no. 12 in g, Op. 35, “Kolkhoz”; Stankovsky, Czecho-Slovak Radio Symphony Orchestra (Marco Polo)

Marcello: Cello Sonata No. 3 in a; A. Pleeth, Webb, Hogwood (Explore Recordings)

D’Indy: Symphony on a French Mountain Air for Piano and Orchestra; Casadesus, Ormandy, Philadelphia Orchestra (Odyssey LP)

Beethoven: String Quartet No. 5 in A; Smithson String Quartet (DHM)

Vasks: Cello Concerto; StorgĆrds, Tampere Philharmonic Orchestra (Ondine)

Buxtehude: Ciacona in e, BuxWV 160; Kee (Chandos)

Rubinstein: Overture Triomphale, Op. 43; Hanson, Wuppertal Symphony Orchestra (MDG)

Mozart: Six German Dances K. 509; Perahia (Sony)

Hindemith: Suite, Nobilissima Visione; Blomstedt, San Francisco Symphony Orchestra (London)

Tchaikovsky: Songs, Op. 38; Hvorostovsky, Arkadiev (Philips)

Josquin: Liber Generationis Jesu Christi; Wickham, Clerks’ Group (ASV)

Rodrigo: Por los campos de EspaĖa; A. Romero (RCA Victor)

Schütz: Domini est terra; Ensemble Vocal du Choeur National, Ensemble Instrumental Ars Europea (Harmonia Mundi LP)

Beethoven: String Quartet in a, Op. 132; LaSalle Quartet (DG)

   6:00 pm     PIANO TRANSCRIPTIONS

Chopin: Variations on “La ci darem la mano” from Mozart’s Don Giovanni, Op. 2; Simon, Beissel, Hamburg Symphony Orchestra (Vox/Turnabout)

Busoni: Mozart’s Overture to The Magic Flute transcribed for two pianos; Revenaugh, Smith (EMI)

Beethoven: Eleven Variations in F on “Se vuol ballare” from Le nozze di Figaro, Wo0 40; Kastaris (Sony)

Reger: Variations and Fugue on a Theme of Mozart, Op. 132a; von Vintschger (Jecklin Disco)

   7:00 pm     KEYBOARD AND STRINGS

Fauré: Piano Quartet in c, No.1, Op. 15; Rubinstein, members of Guarneri Quartet (RCA)

Fauré: Piano Trio in d, Op. 120; Golub Kaplan Carr Trio (Arabesque)

   8:00 pm     NEW RELEASES

10:00 pm     RECORD HOSPITAL

 

 

Thursday, April 16

 

   5:00 am     JAZZ SPECTRUM

   1:00 pm     AFTERNOON CONCERT

Glazunov: String Quintet in a, Op. 39; Academy of St. Martin-in-the-Fields Chamber Ensemble (Chandos)

VarŹse: Amériques; Dohnányi, Cleveland Orchestra (London)

Atterberg: Cello Sonata, Op. 27; Thomas-Mifune, Piazzini (Koch Schwann)

Ockegham: Missa Cuiusvis toni ą 4; Urquhart, Capella Alamire (Dorian)

Bach, C. P. E.: Quartet No. 3 in G for Flute, Viola, Cello, and Harpsichord, Wq. 95; Koopman, Hazelzet, Peeters, van der Meer (Philips)

Nielsen: Violin Concerto, Op. 33; Tellefsen, Menuhin, Royal Philharmonic Orchestra (Virgin)

Arne: Cantata, “Cymon and Iphigenia”; Morton, Goodman, Parley of Instruments (Hyperion)

Pärt: Tabula rasa, for Two Violins, String Orchestra, and Prepared Piano; Anthony, Shaham, Järvi, Gothenburg Symphony Orchestra, Risberg (DG)

Barrios: Cueca, Aire de Zamba, Aconquija, Maxixa, for Guitar; Williams (Columbia LP)

Telemann: Ouverture in D; Standage, Collegium Musicum 90 (Chandos)

Sibelius: String Quartet in a; Sibelius Academy Quartet (Finlandia)

Hindemith: Symphony, “Mathis der Maler”; Blomstedt, San Francisco Symphony Orchestra (London)

   6:00 pm     CELLO CHALLENGE

   7:00 pm     20TH CENTURY BRASS CONCERTOS

Feinstein: Concerto for Euphonium: Swimming the Mountain; Frey, Hangen, New Zealand Symphony Orchestra (MSR)

Meulemans: Concerto for Horn and Orchestra No. 1; Driessche, Rahbari, Belgian Radio and Television Philharmonic Orchestra (Koch Discover International)

   8:00 pm     SAN FRANCISCO SYMPHONY

ORCHESTRA IN CONCERT

Michael Tilson Thomas conducting an all-Prokofiev concert.

Prokofiev: The Love for Three Oranges, Op. 33, Suite

Prokofiev: Piano Concerto No. 3 in C, Op. 26; Yefim Bronfman, piano

Prokofiev: Romeo and Juliet, Op. 64, scenes

10:00 pm     RECORD HOSPITAL

 

Friday, April 17

 

   5:00 am     JAZZ SPECTRUM

   1:00 pm     AFTERNOON CONCERT

Wagner: Siegfried Idyll; Knappertsbusch, Munich Philharmonic Orchestra (Westminster)

Seeger: String Quartet 1931; Arditti Quartet (Gramavision)

Gossec: Grand Simphonie in F, Op. 8, No. 2, Brook 44; S. Sanderling, Orchestre de Bretagne (ASV)

MacDowell: Sonata No. 4, Op. 59, “Keltic”; Barbagallo (Naxos)

Vaughan Williams: Symphony No. 8 in d; Previn, London Symphony Orchestra (RCA Victor)

Couperin: Concert Royal No. 4 in e; Trio Sonnerie (ASV LP)

Bartók: The Miraculous Mandarin, Op. 19, Sz. 73, BB 82; Boulez, Chicago Symphony Orchestra and Chorus (DG)

Gombert: Missa Tempore paschali; Brown, Henry’s Eight (Hyperion)

Satie: Parade, ballet; Abravanel, Utah Symphony Orchestra (Vanguard)

Beethoven: Trio for Two Oboes and English Horn in C, Op. 87; Consortium Classicum (cpo)

Committee of Chinese composers: Yellow River Concerto; Seow, Tjiang, Gumma Symphony Orchestra (HK LP)

Buxtehude: Chorale Fantasia on “Wie schön leuchtet der Morgenstern”, BuxWV 223; Vogel (MDG)

   6:00 pm     EVENING CONCERT: REQUEST NIGHT

10:00 pm     RECORD HOSPITAL

 

Saturday, April 18

 

   5:00 am     JAZZ SPECTRUM

   9:00 am     HILLBILLY AT HARVARD

noon              THE METROPOLITAN OPERA

Wagner: Siegfried; Christine Brewer, Jill Grove, Christian Franz, Gerhard Siegel, James Morris, James Levine conducting.

   5:40 pm     POST MET VOCAL PROGRAM (time approximate)

   7:00 pm     EVENING CONCERT

   9:00 pm     THE DARKER SIDE

         

Sunday, April 19

 

   7:00 am     THE BLUES HANGOVER

11:00 am     MEMORIAL CHURCH SERVICE

Preacher: Rabbi Dr. Ronald B. Sobel, Senior Rabbi, Emeritus, Congregation Emanu-El, New York, New York. Music includes Lee Hoiby’s At the Round Earth’s Imagined Corners and Handel’s How Excellent Thy Name.

12:30 pm     FROM ACROSS THE YARD

   1:00 pm     CRIMSON SPORTSTALK

   1:45 pm     SUNDAY SERENADE

   5:00 pm     CLASSICAL MUSIC INTERLUDE (time approx.)

   6:00 pm     HISTORIC PERFORMANCES

Artur Schnabel and Schubert on Arabesque compact-disc

Moments Musicaux Nos. 2, 3 & 6, D. 780 (rec. 1937)

Impromptus, D. 935, Nos. 1 and 4 (rec. 1950)

Piano Sonata in A, D. 959 (rec. 1937)

Gruppe auf dem Tartarus, D. 853 with Therese Behr-Schnabel (rec. 1933)

Impromptu, D. 899, No. 4 (rec. 1950)

   8:00 pm     SUNDAY NIGHT AT THE OPERA

Strauss, J., Jr.: Der Zigeunerbaron (The Gypsy Baron); Loose, Scheyrer, Rössl-Majdan, Kmentt, Präger, Wächter, Paulik,Vienna State Opera Chorus and Orchestra (Vanguard)

Lehar: Die lustige Witwe (The Merry Widow); Schwarzkopf, Loose, Gedda, Kunz, Kraus, Ackermann, Philharmonia Orchestra and Chorus (EMI)

 

Monday, April 20

 

midnight    THE DARKER SIDE

   5:00 am     JAZZ SPECTRUM

   1:00 pm     AFTERNOON CONCERT

Arne: Song, “The Lover’s Recantation”; Kirkby, Goodman, Parley of Instruments (Hyperion)

Enescu: Octet for Strings in C, Op. 7; Boston Chamber Music Society (BCMS)

Boccherini: Cello Concerto No. 3 in G, G. 480; Starker, Santa Fe Festival Orchestra (Delos)

Copland: Old American Songs, Sets I and II; Warfield, Copland, Columbia Symphony Orchestra (CBS)

Liszt: Fantasy on Themes from Beethoven’s Ruins of Athens, for Piano and Orchestra; Jando, A. Ligeti, Budapest Symphony Orchestra (Laserlight)

Sessions: Five Pieces for Piano; Salwen (Koch)

Dufay: Motet, “Nuper rosarium flores” for four voices, for the consecration of the cathedral of Florence; Blachly, Pomerium (DG Archiv)

Schumann: Fantasiestücke for Piano Trio, Op. 88; Abegg Trio (Intercord)

Prokofiev: Scythian Suite, Op. 20; Dorati, London Symphony Orchestra (Mercury LP)

Paganini: Terzetto for Guitar and Strings in D; Gifford, Kantorow, Fujiwara (Denon)

Saint-SaĎns: Suite algérienne, Op. 60; Guardarini, Nice Philharmonic Orchestra (Talent)

Corelli: Sonata for Violin and Harpsichord Op. 5, No. 9 in A; Grumiaux, Castagnone (Philips LP)

Respighi: Church Windows; López-Cobos, Cincinnati Symphony Orchestra (Telarc)

Berwald: Piano Quintet No. 2 in A, Op. 6; Vienna Philharmonia Quintet (Explore Records)

   6:00 pm     THE RUSSIAN ORCHESTRAL TRADITION

Kabalevsky: Spring, Symphonic Poem for Orchestra, Op. 65; Mnatsakanov, Russian Cinematographic Symphony Orchestra (Olympia)

Shostakovich: Symphony No. 15 in A, Op. 141; Mravinsky, Leningrad Philharmonic Orchestra (Melodiya)

   7:00 pm     SPECIAL CONCERT

Preview of the Boston Philharmonic Orchestra’s concerts of the Prokofiev Symphony-Concerto for Cello and Orchestra (soloist: Natalia Gutman) and the Brahms Symphony No. 2, April 23 and 26 in Sanders Theater, April 25 in Jordan Hall; info: www.bostonphil.org or 617-236-0999.

Hindemith: Der Schwanendreher for Viola and Orchestra; Hindemith, Fiedler, Fiedler Sinfonietta (Victor, rec. April 12, 1939 - Biddulph)

John McCabe (b. April 21, 1939): String Quartet No. 3; Vanbrugh Quartet (Hyperion)

McCabe: The Chagall Windows; Loughran, Hallé Orchestra (EMI)

(McCabe plays music of Bax on Keyboard and Strings, Wednesday at 7 pm.)

10:00 pm     RECORD HOSPITAL

 

Tuesday, April 21

 

   5:00 am     JAZZ SPECTRUM

   1:00 pm     AFTERNOON CONCERT

Stravinsky: Concerto for Piano and Wind Instruments; Entremont, Stravinsky, Columbia Symphony Orchestra (CBS LP)

Bach, J. S.: Prelude and Fugue in e, S. 548, “Wedge”; Chapuis (Valois)

Respighi: Fountains of Rome; Karajan, Berlin Philharmonic Orchestra (DG)

Mozart: Quintet for Piano and Winds in E-flat, K. 452; Brendel, Holliger, Brunner, Baumann, Thunemann (Philips)

Henze: Symphony No. 3 for large orchestra ; Henze, Berlin Philharmonic Orchestra (DG)

Berwald: Septet for Violin, Viola, Cello, Double Bass, Clarinet, Horn, and Bassoon (“Grand Septet”) in B-flat; Uppsala Chamber Soloists (Bluebell)

Britten: Sinfonia da Requiem, Op. 20; Rattle, City of Birmingham Symphony Orchestra (EMI)

Isaac: Motet, “Virgo prudentissima”; Phillips, Tallis Scholars (Gimell)

Clementi: Symphony in D, Op. 18, No. 2; D’Avalos, Philharmonia Orchestra (Brilliant Classics)

Liszt: Unstern!-Sinistre; Pollini (DG)

Prokofiev: On the Dnieper, Op. 51; Polyansky, Russian State Symphony Orchestra (Chandos)

Couperin: Trio Sonata “La Superbe”; S. Kuijken, van Dael, W. Kuijken, Kohnen (Sony)

Strauss: Metamorphosen for 23 Solo Strings; Salonen, New Stockholm Chamber Orchestra (CBS)

Chopin: Barcarolle in F-sharp, Op. 60; Rubinstein (RCA Red Seal)

   6:00 pm     CHAMBER COMBINATIONS

Bax: Threnody and Scherzo for Bassoon, Harp, and String Sextet; Academy of St. Martin-in-the-Fields Chamber Ensemble (Chandos)

Danzi: Quartet for Bassoon and String Trio in B-flat, Op. 40, No. 3; Smith, Coull String Quartet (ASV)

Franćaix: Divertissement for Bassoon and String Quartet; Melos Ensemble (Angel LP)

Hindemith: Pieces for Bassoon and Cello, Four; Eifert, Christensen (Gasparo LP)

Jacob: Suite for Bassoon and String Quartet; Smith, Coull String Quartet (ASV)

Mozart: Oboe Quartet in F, K. 370 (368b); Goodwin, Terzetto (Harmonia Mundi)

Britten: Phantasy Quartet for Oboe and Strings, Op. 2; Boyd, Endellion Quartet (EMI)

Arnold: Oboe Quartet, Op. 61; Nash Ensemble (Hyperion)

Poulenc: Trio for Oboe, Bassoon, and Piano; Lamorlette, Dhérin, Poulenc (EMI)

   8:00 pm   ROYAL CONCERTGEBOUW ORCHESTRA
IN CONCERT

Mariss Jansons conducting.

Weber: Euryanthe, Overture

Schumann: Symphony No. 1 in B-flat, Op. 38

Mussorgsky: Pictures at an Exhibition

10:00 pm     RECORD HOSPITAL

 

Wednesday, April 22

 

   5:00 am     JAZZ SPECTRUM

   1:00 pm     AFTERNOON CONCERT

Franck: Violin Sonata in A; Perlman, Ashkenazy (London)

Copland: Dance Symphony; Slatkin, Saint Louis Symphony Orchestra (RCA Victor)

Arne: Trio Sonata No. 2 in G; Members of London Baroque ( Amon Ra)

Dohnányi: Symphony No. 1 in d, Op. 9; Botstein, London Philharmonic Orchestra (Telarc)

Keuris: Concertino for String Quartet and Bass Clarinet; Estellés, Orpheus Quartet (Emergo Classics)

Mozart: Six German Dances, K. 600; Wand, NDR Symphony Orchestra (RCA Victor)

Poulenc: Soirées de Nazelles, Les; Rogé (Decca)

Hummel: Trumpet Concerto in E; Basch, Orpheus Chamber New York (Schwann)

Glazunov: Novelettes for String Quartet, Five, Op. 15; St. Petersburg String Quartet (Delos)

Corelli: Concerto Grosso Op. 6 No. 9 in F; Banchini, Christensen, Ensemble 415 (Harmonia Mundi)

Barber: Sonata for Piano; Browning (Phoenix)

Janacek: Glagolitic Mass; Söderström, Drobková, Livora, NovĆk, Hora, MacKerras, Czech Philharmonic Orchestra (Supraphon)

   6:00 pm     PIANO TRANSCRIPTIONS

Brahms: Variations on a Theme by Paganini, Op. 35, Book One; Katchen (London)

Schumann: Etudes after Paganini Caprices, Op. 3, Nos. 1, 2; Demus (Nuova Era)

Schumann: Etudes after Paganini Caprices, Op. 10, Nos. 1, 2, 6; Demus (Nuova Era)

Liszt: Etudes after Paganini, Nos. 2, 3, 4; Simon (Vox)

Lutoslawski: Variations on a Theme of Paganini for Two Pianos; Argerich, Freire (Philips)

   7:00 pm     KEYBOARD AND STRINGS

Bax: Piano Quartet; McCabe, members of English String Quartet (Chandos)

Elgar: Piano Quintet in a, Op. 84; Schiller, Coull String Quartet (ASV)

   8:00 pm     NEW RELEASES

10:00 pm     RECORD HOSPITAL

 

 

Thursday, April 23

 

   5:00 am     JAZZ SPECTRUM

   1:00 pm     AFTERNOON CONCERT

Milhaud: Le Printemps; Bolcom (Nonesuch LP)

Paine: Overture to Shakespeare’s “As You Like It,” Op. 28; Mehta, New York Philharmonic (New World)

Marais: Suite for Viol in D, Book Three, Suite 4; Savall, Koopman, Smith (Astrée)

Debussy: Khamma; Tortelier, Ulster Orchestra (Chandos)

Berio: Sequenza XI for Guitar; Fisk (MusicMasters)

Byrd: Mass for Five Voices; Darlington, Christ Church Cathedral Choir (Nimbus)

Holmboe: Sonatina for Oboe and Piano, Op. 93b; Artved, Salo (Dacapo)

Vanhal: Symphony in A; Vlcek, Prague Chamber Orchestra (Supraphon)

Rachmaninoff: Romance for Violin and Piano, Op. 6, No. 1; A. Sitkovetsky, O. Sitkovetsky (EMI)

Beethoven: Ritterballet, WoO 1; StorgĆrds, Tapiola Sinfonietta (Ondine)

Dvorak: Piano Quartet in E-flat, Op. 87; Ax, Stern, Laredo, Ma (Sony)

Vivaldi: Concerto for Two Mandolins, Strings, and Continuo in G, RV 532; Tyler, Wootton, Marriner, Academy of St. Martin-in-the-Fields (Philips LP)

Schumann: Carnaval, Op. 9; Gavrilov (EMI)

Arnold: Concerto for Guitar and Orchestra, Op. 67; Fernández, Wordsworth, English Chamber Orchestra (Decca)

          6:00 pm            CELLO CHALLENGE

          7:00 pm            20TH CENTURY BRASS CONCERTOS

Walker: Concerto for Trombone and Orchestra; Wicks, Freeman, London Symphony Orchestra (Columbia)

Hovhaness: Concerto for Horn and Orchestra, Op. 78, “Artik”; Rimon, Amos, Members of the Israel Philharmonic Orchestra (Crystal)

   8:00 pm     SAN FRANCISCO SYMPHONY

ORCHESTRA IN CONCERT

Michael Tilson Thomas conducting an all-Prokofiev concert.

Lieutenant Kije Suite, Op. 60

Piano Concerto No. 1 in D-flat, Op. 10

Piano Concerto No. 5 in G, Op. 55

Cinderella, Op. 87, selections

10:00 pm     RECORD HOSPITAL

 

Friday, April 24

 

   5:00 am     JAZZ SPECTRUM

   1:00 pm     AFTERNOON CONCERT

Prokofiev: Piano Concerto No. 1 in D-flat, Op. 10; Ashkenazy, Previn, London Symphony Orchestra (Decca)

Dvorak: String Quartet in A-flat, Op. 105; Alban Berg Quartet (EMI)

Bach, J. S.: Cantata, S. 51, “Jauchzet Gott in allen Landen”; Mathis, Richter, Munich Bach Choir and Orchestra (DG Archiv)

Chopin: Fantaisie in f, Op. 49; Solomon (Philips)

Rochberg: Violin Concerto; Stern, Previn, Pittsburgh Symphony Orchestra (Sony)

Dohnányi: Piano Quintet No. 1 in c, Op. 1; Schiff, Takács Quartet (London)

Benda: Flute Concerto in e; Gallois, Schreier, Carl Philipp Emanuel Bach Chamber Orchestra (DG)

Shostakovich: String Quartet No. 2 in A, Op. 68; Borodin String Quartet (Virgin)

Beethoven: Meeresstille und glückliche Fahrt (Calm Sea and Prosperous Voyage), Op. 112; Gardiner, Monteverdi Choir, Orchestre Révolutionnaire et Romantique (DG)

Fauré: Piano Quartet No. 2 in g, Op. 45; Beaux Arts Trio (Philips)

Mozart: Sinfonia concertante for Violin, Viola, and Orchestra in E-flat, K. 364 (K. 320d); Spivakov, Mintz, Moscow Virtuosi (RCA Victor)

   6:00 pm     EVENING CONCERT: REQUEST NIGHT

10:00 pm     RECORD HOSPITAL

 

Saturday, April 25

 

   5:00 am     JAZZ SPECTRUM

   9:00 am     HILLBILLY AT HARVARD

noon              THE METROPOLITAN OPERA

Wagner: Götterdämmerung; Christine Brewer, Margaret Jane Wray, Yvonne Naef, Christian Franz, Iain Paterson, John Tomlinson, James Levine conducting.

   6:00 pm     POST MET VOCAL PROGRAM (time approximate)

   7:00 pm     EVENING CONCERT (time approximate)

   9:00 pm     THE DARKER SIDE

 

Sunday, April 26

 

   7:00 am     THE BLUES HANGOVER

11:00 am     MEMORIAL CHURCH SERVICE

Preacher: The Reverend Robert J. Mark, McDonald Fellow in The Memorial Church, Harvard University. Music includes Insanae et Vanae Curae (music by Haydn) and Mendelssohn’s Verleih uns Frieden.

12:30 pm     THE GREAT AMERICAN TALK SHOW

   1:00 pm     CRIMSON SPORTSTALK

   1:45 pm     SUNDAY SERENADE

   4:00 pm     SCHUBERT PIANO RECITAL

Paul-André Bempéchat recorded in recital in The Memorial Church at Harvard in 2005.

Paul-André Bempéchat has been a member of the Harvard community since 2002, and is an Affiliate of the Center for European Studies. A graduate of The Juilliard School and the Sorbonne, Dr. Bempéchat has performed as recitalist and soloist at major concert halls across Europe and North America. He is also a widely-published musicologist whose inaugural biography of the eclectic French Impressionist Jean Cras, Jean Cras, Polymath of Music and Letters, will be released this June by Ashgate Publishing.

Sonata in c, D. 958

Sonata in A, D. 959

Sonata in B-flat, D. 960

   6:00 pm     HISTORIC PERFORMANCES

Haydn: Andante & Variations in f, Hob. XVII:6; Fischer (BBC, rec. 1958)

Chopin: Scherzo No. 3 in c-sharp, Op. 39; Fischer (BBC, rec. 1958)

Beethoven: Piano Sonata No. 14 in c-sharp, Op. 27 No. 2 “Moonlight”; Fischer (BBC, rec. 1958)

Mahler: Symphony No. 2 in c; Ferrier, Vincent, Klemperer, Royal Concertgebouw Orchestra (London, rec. 1951)

   8:00 pm     SUNDAY NIGHT AT THE OPERA

Rossini: Le Comte Ory; Bonfadelli, Bevacqua, Todorovitch, De Liso, Florez, Pratico, Miles, Lopez-Cobos, Prague Chamber Choir, Teatro Comunale di Bologna Orchestra (DG)

Rossini: LItaliana in Algieri; Valentini Terrani, Benelli, Dara, Montarsolo, Guglielmi, Zannini, Abbado, La Scala Chorus and Orchestra (Myto)

 

Monday, April 27

 

midnight    THE DARKER SIDE

   5:00 am     JAZZ SPECTRUM

   1:00 pm     AFTERNOON CONCERT

Gossec: Quartet for Flute and Strings in F, Op. 14, No. 4; Bocquillon, Trio ą Cordes MilliŹre (Koch Schwann)

Taverner: Missa Sancti Wilhelmi; Christophers, The Sixteen (Hyperion)

Bruch: Piano Trio in c, Op. 5; Yuval Trio (Centaur)

Lully: Alceste, Orchestral Suite from the opera; Savall, Le Concert des Nations (Alia Vox)

Miaskovsky: Sonata No. 4 in c, Op. 27; McLachlan (Olympia)

Adler: Requiescat in Pace, Poem for Symphony Orchestra (1963, in memory of J.F.K.); Brown, Bowling Green Philharmonia (Albany)

Gibbons: Fantasia No. 12; Savall, Coin, Casademunt, Sonnleitner (Astrée)

Mercadante: Concerto for Flute and Orchestra in e; Rampal, Scimone, English Chamber Orchestra (RCA Red Seal LP)

Cardoso: Crux Fidelis, Panis Angelicus, Crux Fidelis; Piffaro (DG Archiv)

Mozart: Symphony No. 24 in B-flat, K. 173dA [K. 182]; Hogwood, Schröder, Academy of Ancient Music (Oiseau-Lyre)

Mahler: Rückert Lieder, Four; Fischer-Dieskau, Bernstein (Sony)

Purcell: Four Parts Upon A Ground: Fantasie (Chaconne); M. Leonhardt, Ensemble Baroque de Mateus (Canal Grande)

Ullman: Piano Sonata No. 7; Kolben (Koch)

Bruckner: Symphony No. 3 in d; Karajan, Berlin Philharmonic Orchestra (DG)

   6:00 pm     THE RUSSIAN ORCHESTRAL TRADITION

Shchedrin: Concerto Cantabile for Violin and Orchestra; Vengerov, Rostropovich, London Symphony Orchestra (EMI)

Schnittke: Symphony No. 7; Otaka, BBC National Orchestra of Wales (BIS)

   7:00 pm     SPECIAL CONCERT

Vaughan Williams: A London Symphony (1920 vers.); Sir Dan Godfrey (1868-1939), London Symphony Orchestra (rec. 1925; Columbia 78’s - Symposium)

Music from The Leaving Service; P. Allwood, Choir of Christ’s Hospital (Carlton)

10:00 pm     RECORD HOSPITAL

 

 

Tuesday, April 28

 

   5:00 am     JAZZ SPECTRUM

   1:00 pm     AFTERNOON CONCERT

Smetana: Piano Trio in g, Op. 15; Golub, Kaplan, Carr (Arabesque)

Miaskovsky: Symphony No. 22 in b, Op. 54; Svetlanov, U.S.S.R. Symphony Orchestra (Melodiya)

Marais: Suite in D; Heinrich, Carter (Linn)

Berwald: Symphony No. 2 in D, “Sinfonie capricieuse”; Järvi, Gothenburg Symphony Orchestra (DG)

Rautavaara: Sonata No. 1, Op. 50, “Christus und die Fischer”; Mikkola (Naxos)

Faure: Masques et Bergamasques, Op. 112; Orpheus Chamber Orchestra (DG)

Bach, C.P.E.: Sonata for Organ No. 4 in a, Wq. 70, No. 4; Münch (Christophorus)

Glazunov: Two Pieces for Orchestra, Op. 14; Svetlanov, U.S.S.R. Symphony Orchestra (Melodiya)

Haydn: Piano Trio in D, Hob. XV:24; London Fortepiano Trio (Hyperion)

Milhaud: Les Charmes de la Vie (Homage a Watteau); Milhaud, chamber orchestra (Decca LP)

Ries: Cello Sonata in g, Op. 125; Green, Hierholzer (JRI Recordings)

Vivaldi: Violin Concerto in A, Op. 9, No. 2, RV 345; Standage, Hogwood, Academy of Ancient Music (Oiseau-Lyre)

Grieg: Album Leaves, Op. 28; Tabe (Chandos)

Clementi: Symphony No. 3 in G, “The Great National”; D’Avalos, Philharmonia Orchestra (Brilliant Classics)

   6:00 pm     CHAMBER COMBINATIONS

Whitman: Aubade for Oboe/English Horn, Double Bass, Piano, and Percussion; D. Freeman, J. Freeman, Orchestra 2001 (CRI)

Berwald: Septet for Violin, Viola, Cello, Double Bass, Clarinet, Horn, and Bassoon (“Grand Septet”) in B-flat; Gaudier Ensemble (Hyperion)

Stravinsky: Pastorale; Baker, Stravinsky, Columbia Chamber Ensemble (Sony)

Hindemith: Octet for Winds and Strings; Marlboro Ensemble (Sony)

Revueltas: Two Little Serious Pieces for Piccolo, Oboe, Clarinet, Trumpet, and Baritone Saxophone; Salonen, Los Angeles Philharmonic New Music Group (Sony)

Copland: Sextet for Clarinet, Piano, and String Quartet; Kalish, Boston Symphony Chamber Players (Nonesuch)

Schuller: Octet for Oboe, Clarinet, Basson, Horn, Violin, Viola, Cello, and Contrabass; Shifrin, Millard, Ingraham, Buswell, Sant’Ambrogio, Trampler, Parnas, Paer (Arabesque)

   8:00 pm   ROYAL CONCERTGEBOUW ORCHESTRA
IN CONCERT

Neeme Järvi conducting.

Andriessen, H.: Ricercare

Shostakovich: Violin Concerto No. 1 in a, Op. 77/99

Sibelius: Symphony No. 2 in D, Op. 43

10:00 pm     RECORD HOSPITAL

 

Wednesday, April 29

 

   5:00 am     JAZZ SPECTRUM

   1:00 pm     AFTERNOON CONCERT

Fauré: Sonata for Violin and Piano No. 1 in A, Op. 13; Zukerman, Neikrug (RCA Victor)

Mozart: Motet, “Exsultate, jubilate,” K. 165; Marshall, Marriner, Radio Symphony Orchestra of Stuttgart (Philips)

Schnittke: A Paganini for Solo Violin (1982); Kurkowicz (Bridge)

Bartók: Piano Concerto No. 1 in A; Kovacevich, Davis, BBC Symphony Orchestra (Philips)

Bach: Cello Suite No. 2 in d, S. 1008; Du Pré (EMI)

Scriabin: Symphony No. 1 in E, Op. 26; Balleys, Larin, Ashkenazy, Berlin Radio Chorus, Deutsches Symphony Orchestra (Decca)

Schumann: Piano Sonata No. 1 in f-sharp, Op. 11; Kissin (RCA Victor)

Bach, C.P.E.: Cello Concerto in A, Wq. 172, H. 439; Starker, Santa Fe Festival Orchestra (Delos)

Shostakovich: String Quartet No. 1 in C, Op. 49; Borodin String Quartet (EMI)

Brahms: Symphony No. 2 in D, Op. 73; Jochum, Berlin Philharmonic Orchestra (DG)

Prokofiev: Sonata No. 4 in c, Op. 29, “From Old Notebooks”; Bronfman (Sony)

   6:00 pm     PIANO TRANSCRIPTIONS

Godowsky: Symphonic Metamorphoses on Johann Strauss Jr.’s “Kunstlerleben” (Artist’s Life); Wild (Philips)

Godowsky: Etudes of Chopin, Op. 10; Berezosky (Warner Classics)

Godowsky: Ballet Music from Schubert’s “Rosamunde and Moment” in f, Op. 94, No. 3; de Wall (Hyperion)

Godowky: Passacaglia: 44 Variations, Cadenza and Fugue on the Opening of Schubert’s Unfinished Symphony; Hamelin (Hyperion)

   7:00 pm     KEYBOARD AND STRINGS

Debussy: Piano Trio in G; Golub Kaplan Carr Trio (Arabesque)

Ravel: Piano Trio in a; Kantorow, Muller, Rouvier (Erato)

   8:00 pm     NEW RELEASES

10:00 pm     RECORD HOSPITAL

 

 

Thursday, April 30

 

   5:00 am     JAZZ SPECTRUM

   1:00 pm     AFTERNOON CONCERT

Brahms: String Sextet No. 2 in G, Op. 36; Amadeus Quartet, Aronowitz, Pleeth (DG )

Boulez: Notations I-IV; Abbado, Vienna Philharmonic Orchestra (DG)

Quantz: Sonata for Flute, Recorder, and Continuo in C; Ricercar Ensemble (Ricercar)

Chadwick: Symphonic Sketches; Järvi, Detroit Symphony Orchestra (Chandos)

Handel: Sonata for Two Violins and Continuo, Op. 5, No. 6 in F; London Baroque (Harmonia Mundi)

Ibert: Concertino da camera for Alto Saxophone and Eleven Instruments; B. Marsalis, Orpheus Chamber Orchestra (Sony)

Carreira: Ave Maria a Quatro; Brauchli (Titanic)

Khachaturian: Cello Concerto in e minor ; Wallfisch, Thomson, London Philharmonic Orchestra (Chandos)

Erlebach: Sonata for Violin, Viola da gamba, and Continuo No. 2 in e; Fiori musicali (Recreation LP)

Nielsen: Aladdin Suite; Salonen, Swedish Radio Chorus and Symphony Orchestra (CBS)

Haydn: String Quartet Op. 76, No. 3 in C, “Emperor”; Amadeus Quartet (DG)

Pärt: Trisagion, for chamber orchestra; Sondeckis, Lithuanian Chamber Orchestra (ECM)

Turina: Danzas Andaluzas, Tres, Op. 8 (Three Andalusian Dances); Buechner (Connoisseur Society)

Tchaikovsky: Symphony No. 2 in c, Op. 17, “Little Russian”; Masur, Leipzig Gewandhaus Orchestra (Teldec)

   6:00 pm     CELLO CHALLENGE

   7:00 pm     20TH CENTURY BRASS CONCERTOS

Yoshimatsu: Concerto for Saxophone and Orchestra, Op. 59, “Cyber-bird”; Sugawa, Fujioka, BBC Philharmonic Orchestra (Chandos)

Atterberg: Concerto for Horn and Orchestra in a, Op. 28; Linder, Oskamp, Gothenburg Symphony Orchestra (Caprice)

   7:50 pm     SAN FRANCISCO SYMPHONY
ORCHESTRA IN CONCERT

Michael Tilson Thomas conducting.

Note early starting time.

Berlioz: La Damnation de Faust, Op. 24; Ruxandra Donose, mezzo-soprano, Gregory Kunde, tenor, Willard White, baritone, Christopher Feigum, baritone, San Francisco Girls Chorus, Pacific Boys Choir, San Francisco Symphony Chorus

10:00 pm     RECORD HOSPITAL

 

 

WHRB’s Spring Orgy® Period begins May 1

 

HOCKEY PLAYOFFS

and other sports events

may interrupt

scheduled broadcast programming.

Times, and even occurrences,

were not predictable at press time.

These are the days which could be affected,

although some games below may be

transmitted over our Internet stream only

at www.whrb.org.

Men’s Hockey

Fri-Sun, March 6-8 ECAC First Round, 7pm

Fri-Sun, March 13-15 ECAC Quarterfinals, 7pm

Friday, March 20 ECAC Semifinals, time TBA

Saturday, March 21 ECAC Finals, time TBA

Fri-Sun, March 27-29 NCAA Regionals, times TBA

Thu-Sat, April 9-11 NCAA Frozen Four, times TBA

 

Women’s Hockey

Sunday, March 1 ECAC Quarterfinals game 3, time TBA

Saturday, March 7 ECAC Seminfinal, time TBA

Sunday, March 8 ECAC Final, time TBA

Fri-Sat, March 13-14 NCAA Regionals, times TBA

Fri-Sun, March 20-22 NCAA Frozen Four, times TBA

 

Men’s Baseball (Beanpot Tournament)

Tuesday, April 7 vs. Northeastern, time TBA

Monday, April 13 vs. Boston College or UMass, time TBA

Men’s Basketball

Tuesday, March 17 NCAA Play-in Game, time TBA

Thu-Fri, March 19-20 NCAA First Round, time TBA

 

Women’s Basketball

Sat-Sun, March 21-22 NCAA First Round

Mon-Tue, March 23-24 NCAA Second Round